Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Artykuły Naszego Urwisa

Zdrowie

brak zdjęcia Nie lekceważ kaszlu u niemowlaka!

Kaszel, zarówno u dzieci jak i u dorosłych, jest jedną z najczęstszych oznak chorobowych. To odruchowa reakcja u organizmu atakowanego przez wirusy lub bakterie, który stara się ich pozbyć. Niestety jednak, choć kaszel jest potrzebny i pożyteczny, bywa też bardzo niebezpieczny. O ile dorośli radzą sobie z nim całkiem dobrze, o tyle małe dzieci (w normalnych przypadkach chorujące nawet do dwunastu razy w roku) należy wspomagać, zarówno w walce z kaszlem suchym, jak i mokrym. Bagatelizowany kaszel może być bardzo niebezpieczny!

brak zdjęcia Odparzenia u niemowląt

Walka z odparzeniami u niemowląt
Podstawowym i najważniejszym obowiązkiem każdego rodzica w pierwszych miesiącach życia dziecka jest regularne przewijanie. Mały nieporadny, całkowicie uzależniony od swoich opiekunek mały człowiek nie potrafi kontrolować podstawowych czynności biologicznych, stąd też większość swojego czasu spędza w pieluszce.

brak zdjęcia Odpowiedni stomatolog dla dziecka - jak wybrać?

Wybór profesjonalnego stomatologa jest bardzo ważny, zwłaszcza, jeżeli chodzi o dzieci. Pierwsze wizyty nie powinny okazać się dla malucha niekomfortowe czy traumatyczne - to uczucie może pozostać w pamięci i warunkować podejście dziecka do wizyt u dentysty w przyszłości (także w dorosłym życiu).

brak zdjęcia Alergia u dziecka - zagrożenie czy niegroźna bolączka?

Czym tak naprawdę jest alergia? To nadmierna reakcja organizmu, a dokładniej układu odpornościowego na różnego typu substancje, dla większości ludzi niegroźne. Jeśli ktoś jest podatny na alergie - jego organizm traktuje te substancje jako alergeny czyli substancje uczulające. Organizm negatywnie na nie reaguje i rezultatem są różnego typu objawy. Prawdopodobieństwo wystąpienia alergii dzieci często dziedziczą po swoich rodzicach.

brak zdjęcia Pedodoncja – czyli wszystko co powinniście widzieć o stomatologii dziecięcej

Nikt nie ma wątpliwości co do konieczności regularnego odwiedzania stomatologa. Zdrowe zęby wpływają na sprawność fizyczną i samopoczucie całego organizmu człowieka. Bardzo ważna jest wczesna edukacja dziecka w tym zakresie, gdyż wczesne przekazanie dobrych nawyków może mieć ogromny wpływ nie tylko na zadbane oraz mocne zęby, ale i na ułożenie zgryzu. Poniżej kilka praktycznych informacji przed pierwszą wizytą u dentysty oraz odpowiedniej higieny jamy ustnej od małego.

brak zdjęcia Jak dbać o dziecięce zęby

Kiedyś niemal każdy z nas przechodził przez fazę niechęci do szczotkowania zębów. To zwykle jednak szybko mija, gdy w okresie dojrzewania człowiek chce jak najbardziej podobać się innym – i w związku z tym chce mieć równe i bielsze zęby. Jednak często zdarza się i tak, że to właśnie dzieci chcą je myć – i traktują to jako świetną zabawę.

brak zdjęcia Czy spraye do nosa są bezpieczne?

Nie ma chyba takiej osoby, która nie doświadczyłaby uciążliwych objawów kataru. Nieżyt nosa może mieć różne podłoże i przebieg. Najczęściej towarzyszy przeziębieniu, grypie i anginie, a także – u alergików – jest wynikiem oddziaływania substancji wywołujących stan zapalny.

brak zdjęcia Przedszkole dla dzieci z zespołem Aspergera

Edukacja przedszkolna nie jest czymś niezwykłym czy wyjątkowym. Dla większości dzieci to zupełnie normalny etap życia, mający na celu (jak sama nazwa wskazuje) odpowiednie przygotowanie do szkoły. Nie dla wszystkich jednak przedszkole stanowi łatwą i prostą drogę edukacji. Dzieci borykające się z zaburzeniami rozwojowymi mają przed sobą niełatwe zadanie, rzecz jasna ich rodzice czy opiekunowie też.

brak zdjęcia Jakie są objawy alergii na gluten?

Nietolerancja glutenu dotyka 1% ludzi na całym świecie. Nieleczona alergia na gluten może prowadzić do wielu ciężkich chorób. Lepiej być czujnym i nie przegapić ostrzegawczych sygnałów wysyłanych przez organizm w reakcji na ten alergen.

brak zdjęcia Wakacyjne infekcje dziecięce

Wieś czy miasto, morze czy góry - wakacje - błogi letni czas dla całej rodziny. A pasożyt nie próżnuje. Też lubi życie rodzinne. I tylko czeka na brak czujności mamy czy taty, aby rozwinąć własną wielotysięczną rodzinę. Już nie w górach i nie nad morzem tylko w naszym organizmie.

brak zdjęcia Borelioza - choroba z Lyme

Borelioza jest chorobą niebezpieczną i zdradliwą. I całkiem „nową”. Z historią odkrycia boreliozy wiąże się jej alternatywna nazwa - choroba z Lyme (borelioza z Lyme). W okolicach miejscowości Old Lyme, w stanie Connecticut w USA lekarze nie umieli dociec dlaczego znaczny procent mieszkańców latami cierpiał na dolegliwości stawowe, ustawiczne zmęczenie i szereg innych dolegliwości, których nie dawało się racjonalnie wytłumaczyć.

brak zdjęcia Kiedy iść z dzieckiem do psychologa?

Podjęcie decyzji o wybraniu się z dzieckiem do psychologa wciąż jeszcze jest bardzo trudne dla polskich rodziców, którzy do diagnozy i terapii psychologicznej podchodzą z dużą dozą nieufności, bojąc się stygmatyzacji swojego malucha jako osoby chorej. Tymczasem właściwe rozpoznanie problemu i podjęcie odpowiednich kroków może pomóc nie tylko dziecku, ale i całej rodzinie borykającej się z problemami we wzajemnych relacjach jej poszczególnych członków. Niektóre zachowania dziecka są oczywiście dla rodziców niezwykłe, ale związane są z normalnym rozwojem. Podpowiadamy, jakie są nietypowe i wymagają, najlepiej natychmiastowej, konsultacji z psychologiem dziecięcym lub z psychoterapeutą.

brak zdjęcia Warto szczepić dzieci przeciwko ospie

Zyskująca coraz większą popularność moda na nieszczepienie dzieci jest zjawiskiem ocenianym przez lekarzy jako jednoznacznie negatywne, między innymi dlatego, że przyczynia się ona do wzrostu zachorowalności właśnie na takie choroby jak niebezpieczna ospa wietrzna. Wbrew powszechnie panującym przekonaniom mogą na nią chorować nawet bardzo małe dzieci w pierwszych tygodniach swojego życia (kiedyś uważano, że niemowlaki nie chorują na ospę). Przeciwciała przekazywane przez matkę mogą jedynie złagodzić objawy tej często grożącej powikłaniami choroby.

brak zdjęcia Jak urządzić pokój dla alergicznego malucha?

Coraz więcej rodzin boryka się z problemem dziecięcego uczulenia na wiele różnych alergenów. Okazuje się, że oprócz systematycznego podawania leków i unikania substancji wywołujących silne reakcje obronne organizmu, bardzo ważną rolę w walce z alergią odgrywa sposób, w jaki urządzimy pokój wrażliwego małego urwisa.

brak zdjęcia Letnie problemy z odparzeniami

Odparzenia, rumienie, otarcia, a zwłaszcza ostre pieluszkowe zapalenie skóry to najczęstsze skórne problemy maluchów w czasie upalnych wakacji. Często nawet używanie najlepszych pieluszek i kosmetyków nie gwarantuje rodzicom uniknięcia przez ich dziecko tych problemów, dlatego Nasz Urwis doradza jak skutecznie przeciwdziałać odparzeniom i jak z nimi walczyć gdy już się pojawią.

brak zdjęcia Pasożyty atakują

Jako rodzic robisz wszystko, by twoje dziecko było bezpieczne od chorób, także tych pasożytniczych, które są dla dzieci szczególnie groźne, a do tego krępujące. Wybierasz tylko zabezpieczone piaskownice, pilnujesz by twój maluch zawsze miał krótko obcięte paznokcie i by mył ręce przed każdym posiłkiem, a nawet osobiście myjesz, a nawet sparzasz wrzątkiem owoce i warzywa? Cóż, to wciąż może być za mało. Tak naprawdę przed pasożytami bardzo trudno się ustrzec, szczególnie w przypadku kilkuletniego dziecka. Na szczęście są na nie sposoby.

brak zdjęcia Dlaczego Fervex może być groźny dla dzieci?

Generalny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował ostatnio o wycofaniu ze sprzedaży popularnego leku Fervex oraz jego wersji przeznaczonej dla dzieci Fervex Junior. Miesiąc temu doszło też do wycofania z oferty aptek Fervexu o smaku malinowym.

brak zdjęcia Ochrona skóry malucha przed słońcem

Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi wiele trudnych zadań dla rodziców małych dzieci. Jednym z nich jest skuteczna ochrona delikatnej dziecięcej skóry przed niebezpiecznymi promieniami słonecznymi.

brak zdjęcia Płaskie stópki małego urwisa

Płaskostopie to często bagatelizowana, ale poważna przypadłość. Problem ten występuje gdy w naszych stopach brak sklepienia poprzecznego lub podłużnego. Wtedy to dochodzi do spłaszczenia podbicia stóp, które pozostawiają charakterystyczny szeroki ślad, który łatwo jest odróżnić od śladów zdrowych stóp.

brak zdjęcia Alergie na pyłki u małych dzieci

Maluchy w wieku od 1 do 3 lat nie cierpią już jedynie na alergie pokarmowe (nietolerancja laktozy, uczulenie na gluten czy kurze jaja), ale także na uczulenia związane z substancjami znajdującymi się w powietrzu. Kluczem do właściwej opieki nad małym alergikiem jest przede wszystkim wiedza na temat tego kiedy i jakie substancje mu szkodzą.

brak zdjęcia Objawy odwodnienia u małych dzieci

Odwodnienie jest jednym z najgroźniejszych skutków wymiotów i biegunek, towarzyszących licznym dolegliwością wieku niemowlęcego i dziecięcego. Jest ono bardzo groźne dla zdrowia, ale niewielu rodziców potrafi szybko i trafnie rozpoznać tę dolegliwość, dlatego podpowiadamy, jakie są jego najczęstsze symptomy, z którymi należy się niezwłocznie zgłosić do lekarza.

brak zdjęcia Co robić przy kaszlu suchym i mokrym?

Większość dzieci na różnych etapach swojego rozwoju cierpi na jakiś rodzaj kaszlu, który jest jednym z pierwszych objawów infekcji wirusowych. Jeżeli twoje dziecka nie ma jeszcze roczku lub zaczął je męczyć naprawdę męczący kaszel uniemożliwiający spanie i jedzenie, powinnaś jak najszybciej zabrać je do lekarza. To samo dotyczy uporczywego kaszlu przypominającego szczekanie, który najczęściej oznacza zapalenie krtani. W pozostałych przypadkach prawdopodobnie sama jesteś w stanie zadbać o powrót do zdrowia swojego dziecka.

brak zdjęcia Gorączka u małych dzieci

Medycyna definiuje gorączkę jako stan, w którym ludzki organizm osiąga temperaturę 38°C. Jest ona w większości przypadków reakcją ciała na toczący się w nim proces zapalny, spowodowany najczęściej infekcją wirusową lub bakteryjną. U małych dzieci i niemowląt może ona być również spowodowana dużym wysiłkiem lub silnymi emocjami. Szczególnie u najmłodszych nie należy ignorować gorączki, zwłaszcza, że kilkumiesięczne dziecko nie powie przecież wyraźnie co mu jest, co znacznie utrudnia identyfikacje przyczyny nagłego podniesienia się temperatury jego ciała.

brak zdjęcia Jak sobie radzić z biegunkami u niemowlaków?

Wielu młodych rodziców przywiązuje przesadną wagę do wyglądu kupki swojego dziecka oraz do częstości jego wypróżnień. Jeśli maluch nie ma oznak bólu, a jego wypróżnienia mają cały czas podobny wygląd i zbliżona częstotliwość, mamusie i tatusiowie nie mają powodów do obaw. Poważne problemy mogą się natomiast pojawić w przypadku biegunki, czyli częstszego niż 5 razy na dobę wydalaniu kału, któremu w skrajnych przypadkach może towarzyszyć także śluz, krew i ropa.

Zapytań: 9, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Michał Bollin