Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Artykuły Naszego Urwisa

Rozwój i edukacja

brak zdjęcia Specyficzne rodzicielstwo bliskości w książce i filmie Pokój

Powieść Emmy Donoghue pt. Pokój odbiła się szerokim echem w świecie literackim i nieodmiennie cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród czytelników. W tym roku grono odbiorców tej historii dodatkowo się zwiększy dzięki adaptacji filmowej, która ma szansę na wiele oskarowych nominacji. My postanowiliśmy spojrzeć na tę opowieść o matce i dziecku, przetrzymywanych przez lata przez porywacza w małym pomieszczeniu, nieco inaczej. Ta historia to bardzo ciekawe spojrzenie na rodzicielstwo bliskości i gdyby nie to, że to fikcja, byłaby najlepszym dowodem na to, że właśnie taki styl wychowania jest dla dzieci i ich rodziców najlepszy.

brak zdjęcia Terapia dziecięca - moda czy szansa?

Czy to prawda, że dziś wszyscy potrzebujemy terapeuty? Czy to tylko nakręcanie koniunktury rzeszom psychologów, którzy opuścili uczelnie po skończeniu modnego kierunku studiów i teraz muszą coś zrobić z teorią, jaką nasiąkli przez pięć lat?

brak zdjęcia Najważniejsze kolory w życiu dziecka

Czy barwy w życiu dziecka są ważne? Z badań wynika, że kolory z jakimi dziecko ma kontakt, mają wpływ na jego zachowanie i rozwój – jest to zatem ważny element życia malucha. W jakich kolorach Polacy budują dziecięcy świat?

brak zdjęcia Edukacyjne gry dla dzieci

Niezależnie od tego, czy jesteśmy rodzicami czy opiekunami dzieci, jeżeli spędzamy z nimi czas, to powinniśmy zatroszczyć się z jednej strony o ich rozrywkę, z drugiej natomiast o rozwijanie ich zdolności i umiejętności, a także sprawności manualnej. Dzieci bardzo lubią, gdy poświęcamy im swój czas i dlatego warto byłoby dobrze go wykorzystać na zabawy połączone z nauką. Biorąc pod uwagę powyższe założenia, starajmy się wybierać gry edukacyjne, ponieważ zostały tak pomyślane, żeby w możliwie najszerszym zakresie stymulować rozwój dziecka.

brak zdjęcia Czy warto zapisać dziecka na dodatkowe zajęcia?

Coraz więcej rodziców, zamieszkałych w Warszawie chce rozwijać zdolności, umiejętności i talenty swoich dzieci. W tym celu zapisują maluch na różnorodne zajęcia dodatkowe, kursy tańca, śpiewania czy warsztaty muzyczne, artystyczne, teatralne oraz inne zajęcia mogące wspomóc kształcenie dzieci.

brak zdjęcia Czym są neutralne płciowo zabawki?

Ostatnio świat obiegła wieść o tym, że brytyjska sieć sklepów Marks&Spencer, która działa także na terenie Polski, ma zamiar już niedługo wprowadzić do sprzedaży zabawki neutralne płciowo. W sklepach można było do tej pory kupić zabawki zarówno dla chłopców jak i dla dziewcząt, ale znajdowały się one na osobnych regałach, a ich różowe lub niebieskie opakowania wyraźnie sugerowały dla przedstawicieli jakiej płci kierowany jest konkretny przedmiot. Od wiosny ekspozycja zabawek ma wyglądać zupełnie inaczej.

brak zdjęcia Czy gender naprawdę zagraża naszym dzieciom?

Wbrew temu co rozpowszechniają niektóre polskie media, terminem gender określa się teorię naukową, a nie ideologię, która zwraca uwagę na różnicę pomiędzy płcią biologiczną, a płcią kulturową. Płeć kulturowa, czyli z angielskiego właśnie gender, to zależące od sposobu wychowania i socjalizacji normy kulturowe, zbiór cech, które tradycyjnie przypisuje się do bycia dziewczynką i chłopcem, a potem kobietą i mężczyzną.

brak zdjęcia Bezpłatne warsztaty dla rodziców i dzieci podczas Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie!

W dniach 6-8 września w Lublinie odbędzie się Europejski Festiwal Smaku. W ramach imprezy organizowane będą koncerty, wystawy, konkursy i pokazy kulinarne oraz bezpłatne warsztaty „Smakuj życie wszystkimi zmysłami”, których współorganizatorem jest Unlimited Group Polska. Wydarzenia będą miały miejsce w centrum Lublina, m.in. na Zamku Lubelskim, Starym Mieście oraz na Błoniach pod Zamkiem.

brak zdjęcia Czy oddać malucha do przedszkola?

Pytanie o to, czy wysłać nasz ukochany skarb do przedszkola, czy pozostawić go w domu, lub ewentualnie oddać pod opiekę babci, budzi w w rodzicach wiele silnych emocji. Badania wykazują, że oczywiście matki, częściej niż ojcowie, miewają wątpliwości odnośnie powierzenia swojego dziecka opiece przedszkolnej. Kobiety boją się negatywnej oceny otoczenia, oraz tego, że same we własnych oczach będą złymi matkami. Boimy się także, że nasz urwis jest za mały, by być z dala od rodziców (nawet jeśli ma już 3 lub 4 lata).

brak zdjęcia Warto zabrać bobasa na basen!

Nie tylko latem, ale i przez cały rok, najmłodsi pływacy mogą cieszyć się przyjemnością pluskania w ciepłym basenie. Dzięki organizowanym w większości większych polskich miast specjalnym zajęciom na basenie, już nawet sześciomiesięczne szkraby mogą zacząć oswajać się z wodą i zdobywać pierwsze umiejętności pływackie. Takie zajęcia są równie przyjemne dla rodziców, co dla dziecka, czerpiącego z pływania mnóstwo radości i korzyści zdrowotnych oraz emocjonalnych.

brak zdjęcia Jak pozbyć się smoczka?

Gdy ukochany smoczek twojego dziecka staje się już niechcianym gościem, należy zadziałać konsekwentnie i skutecznie, choć delikatnie, by się go pozbyć. Z czasem, gdy maluch staje się coraz starszy, ssanie przez niego smoczka może mieć więcej minusów niż plusów, dlatego nie warto odwlekać niemiłego pożegnania z gumowym przyjacielem.

brak zdjęcia Smoczki - za i przeciw

Są dzieci, którym smoczki nie są absolutnie do niczego niepotrzebne, ponieważ uspokajają się i zasypiają bez większych problemów. Wiele maluchów zdecydowanie preferuje własny kciuk zamiast gumowego cudaka, a jeszcze inne szkraby może i chciałyby possać smoka, ale niestety ciągle wypada im on z ust. Jednak zdecydowana większość niemowlaków, a nawet kilkulatków, wprost uwielbia ciumkać i żuć smoka, co może być prawdziwym wyzwaniem dla rodziców, chcących je w przyszłości tego odzwyczaić.

brak zdjęcia Trudne pożegnania z pieluszką

Problemy podczas odzwyczajania maluchów od pieluszek są dość powszechne, jednak budzą niestety wiele negatywnych emocji wśród rodziców, którzy często czują, że nie robią wszystkiego tak jak powinni, albo, co gorsza, że z ich dzieckiem jest coś nie tak jak powinno. Tymczasem większość tego rodzaju kłopotów udaje się zażegnać sprawdzonym sposobem, cierpliwością, a w ostateczności dzięki wizycie u specjalisty.

brak zdjęcia Pierwsze spotkanie z nocniczkiem

Ostateczne pożegnanie z pieluchami to moment intensywnie oczekiwany przez rodziców i opiekunów małego urwisa. Chcielibyśmy by przyszedł on jak najwcześniej i martwimy się, gdy rówieśnicy naszej córeczki lub synka siadają już na nocnik, a nasz maluch nie. Spokojnie, wszystko w swoim czasie.

brak zdjęcia Wyprawa na plac zabaw

Bardzo dużo mówi się obecnie o tym jak ważny jest ruch dla zachowania zdrowia dorosłych, ale niestety niewiele miejsca w mediach poświęca się na przypominanie rodzicom jak ważny jest ruch także dla ich najmniejszych pociech. Tymczasem pediatrzy od dawna podkreślają, że nigdy nie jest za wcześnie na zapewnienie maluchom odpowiedniej dawki aktywności fizycznej.

brak zdjęcia Język angielski dla dzieci? Jak najbardziej wskazany

Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, mogą nie rozumieć potrzeby mówienia językiem, którym nie posługują się na co dzień. Warto je jednak do tego odpowiednio zachęcać, na przykład poprzez uczenie w trakcie zabawy (w przypadku kilkulatków nie ma właściwie innej opcji nauki niż gry, zabawy, piosenki czy wyliczanki po angielsku) lub organizowanie nauki w większej grupie dzieci, tak by maluchy wzajemnie się motywowały. Jeśli nie mamy predyspozycji lub czasu na samodzielne wysiłki dydaktyczne, możemy powierzyć edukację językową naszego dziecka, doświadczonej szkole językowej. Dobre placówki są przygotowane do skutecznego nauczania nawet najmłodszych uczniów.

brak zdjęcia Telewizja jest zła dla dzieci

Oczywiście nie każda i nie w każdej ilości. Jeśli siedzenie przed telewizorem nie jest jedyną rozrywką dziecka, a tylko okazjonalnym i krótko trwającym dodatkiem do codziennych aktywności, to nie mamy się o co martwić. Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli nasz maluch nie jest zapalonym telemaniakiem, to programy przez niego oglądane powinny być odpowiednio dobrane do jego wieku oraz skrupulatnie przez nas kontrolowane. Pod żadnym pozorem nie powinno się zostawiać dzieci bez kontroli przed telewizorem z pilotem w ręku. Może to mieć poważne skutki wychowawcze i na stałe zaburzyć rozwój emocjonalny i intelektualny młodego człowieka.

brak zdjęcia Dziecko powinno mieć zwierzaka

W naszym społeczeństwie panuje wiele stereotypów i uprzedzeń, a kierujący się nimi ludzie wciąż twierdzą, że posiadanie dziecka wyklucza, ze względu na jego bezpieczeństwo, obecność w domu jakichkolwiek czworonogów. Oczywiście, zdarza się, że ktoś zarazi się od kota (a właściwie kocich odchodów) toksoplazmozą, albo, że pies pogryzie dziecko, jednak są to stosunkowo rzadkie przypadki, za które winą należy obarczać ludzi, a nie zwierzęta. Przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny (dbanie o zdrowie i kondycję psa lub kota, nie zostawianie malucha samego z psem) absolutnie nic nie grozi naszemu urwisowi, a do tego może on odnieść niezliczone korzyści z obcowania z czworonogiem.

brak zdjęcia Warto czytać dziecku

Psychologowie już od dawna zapewniają rodziców, że wspólne czytanie od najmłodszych lat może przynieść maluchom liczne korzyści. Oto niektóre z nich:

Zapytań: 9, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Michał Bollin