Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Artykuły Naszego Urwisa

Porady dla rodziców

brak zdjęcia Co należy wiedzieć o pierwszej miesiączce?

Pierwsza miesiączka zawsze wzbudza w młodych dziewczętach wiele skrajnych emocji. Zdziwienie, radość, strach oraz niepewność to najczęstsze z nich. Wraz z entuzjazmem spowodowanym wkroczeniem do grona kobiet, pojawiają się dziesiątki pytań, na które młode, niedoświadczone osoby często poszukują odpowiedzi w Internecie. Warto zauważyć, że najlepiej porozmawiać jest na ten temat z mamą, starszą siostrą lub zaufanym opiekunem w szkole, jednak nie każda dziewczynka ma taką możliwość.

brak zdjęcia Rodzicu! Sam naucz dziecko angielskiego!

Od wielu lat już wiadomo, że im wcześniej rozpocznie się naukę angielskiego, tym większa jest szansa, że dziecko opanuje właściwy akcent, przyswoi więcej słownictwa, a w przyszłości będzie mogło pochwalić się biegłą znajomością języka. Niestety, coraz więcej rodzin nie może sobie pozwolić na stosunkowo drogie zajęcia, kursy na płytach czy podręczniki dla maluchów. Wyjściem z tej sytuacji jest uczenie się angielskiego w domu. Jeśli nie jesteście pewni, czy podołacie zadaniu, ani co może być potrzebne w pracy z głodnym wiedzy kilkulatkiem, ten tekst jest przeznaczony właśnie dla was.

brak zdjęcia Jak sobie radzić z dzieckiem alergikiem?

Bycie mamą alergika nie jest prostym zadaniem. Każdego dnia toczymy nieustającą wojnę z niewidocznym wrogiem, którym jest alergen. Alergicy doskonale wiedzą, co mają robić w przypadku kontaktu z czynnikiem wywołującym alergię, ale dzieci nie są tego świadome i musimy nad nimi czuwać. Postaramy się więc przekazać kilka skutecznych sposobów na to, jak oswoić alergię i mieć ją pod kontrolą.

brak zdjęcia Wiosenne spacery z maluchem

Z pewnością wielu rodziców noworodków, zachęconych radosną wiosenną pogodą, wybrało właśnie ten czas na pierwszy spacer ze swoja pociechą, a ci rodzice, których maluchy zaczęły wychodzić na dwór już zimą, teraz właśnie najpewniej decydują się na coraz dłuższe wyprawy. W dzisiejszym wpisie Nasz Urwis przekonuje, że nie ma nic lepszego dla zdrowia i dobrego samopoczucia, zarówno dzieci jak i rodziców, jak regularne spacery.

brak zdjęcia Dlaczego w Paryżu dzieci nie grymaszą?

Z pewnością każda z matek małych dzieci wie jak to jest, gdy ona pada z nóg po kolejnej nieprzespanej nocy, a jej wypoczęte koleżanki chwalą się, że ich pociechy praktycznie od urodzenia przesypiają całe noce. To samo czujemy, gdy nasze dziecko, grymasi w restauracji lub wrzeszczy i płacze w autobusie, gdy tymczasem jego rówieśnicy zachowują się wręcz wzorowo, jak mali dorośli. Cóż, bardzo podobnie (i to przez cały czas) czuła się amerykańska dziennikarka Pamela Druckerman po przyjeździe do Paryża, gdy eleganckie paryżanki na każdym kroku prezentowały idealne zachowania małych paryżaniątek. Z towarzyszącej autorce frustracji powstała książka W Paryżu dzieci nie grymaszą, czyli kolejny poradnikowy hit dla rodziców.

brak zdjęcia To może zepsuć dziecku wakacje

Większość rodziców ma świadomość, że wbrew temu co się powszechnie uważa, wakacje wcale nie są czasem totalnej beztroski, a podczas letnich miesięcy muszą troszczyć się ze zdwojoną siłą o bezpieczeństwo swoich skarbów. Większość tatusiów i mamuś maluchów właśnie latem na najcięższe zadanie, ponieważ właśnie teraz dzieci chcą poznać i robić jak najwięcej nowych rzeczy, co wiąże się z częstymi podróżami, kontaktami z przyrodą i wyzwaniami zdrowotnymi, które mogą być prawdziwym niebezpieczeństwem.

brak zdjęcia Wychowanie dzieci po chińsku

Jak wychować, szczęśliwego, mądrego i odnoszącego wspaniałe sukcesy człowieka? Z tym pytaniem codziennie zmagają się tysiące rodziców na całym świecie. Niestety, współczesna kultura znacznie nam utrudnia pracę nad dobrym charakterem naszych pociech. Każdy chyba zdaje sobie sprawę ze zgubnego skutku, jaki na umysły naszych dzieci wywiera telewizja, gry komputerowe, negatywne wzorce kulturowe, jednym słowem kultura zachodnia. Gdy coraz nowsze teorie wychowawcze przegrywają z dziecięcym lenistwem, nieposłuszeństwem i zapatrzeniem w komiksowych superbohaterów, warto zwrócić się w stronę wzorców, które od wieków przynoszą wspaniałe rezultaty w kształtowaniu posłusznych i zdolnych dzieci, wyrastających na prawdziwych ludzi sukcesu.

brak zdjęcia Bezpieczne korzystanie z letnich kąpieli

Wakacyjne utonięcia to ogromne tragedie kojarzące się większości rodziców z wypadkami nieposłusznych lub pijanych nastolatków, albo też z przypadkami starszych dzieci, którym nie zapewniono odpowiedniej opieki na koloniach lub obozach wakacyjnych . Tymczasem niechlubne statystyki pokazują zupełnie coś innego. Amerykańscy badacze przekonują, że aż 65% utonięć wśród nieletnich dotyczy dzieci, które nie ukończyły jeszcze czwartego roku życia i które nad wodą przebywały pod opieką rodziców. Dlatego właśnie podczas letnich wypraw nad wodę warto szczególnie się zatroszczyć o bezpieczeństwo naszych maluchów.

brak zdjęcia Wakacyjne wyjazdy z maluchem

Zbliżają się wakacje i większość rodziców raczej nie oprze się pokusie choćby kilkudniowej ucieczki od codziennej rutyny. Od wyjazdu do babci na weekend lub od spędzenia paru miłych dni w górach może nas jednak odwieźć wizja krzyczącego i płaczącego niemowlaka, który nie dość, że rujnuje nasz urlop, to jeszcze uprzyjemnia czas wszystkim dookoła. Nasz Urwis podpowiada, co zrobić, by podróż z maluchem była bezproblemowym i miłym czasem, a nie niekończącym się koszmarem walki o uspokojenie zdenerwowanego lub przemęczonego szkraba.

brak zdjęcia Gdy dziecku jest za gorąco

Przegrzanie niemowlaka jest tak samo groźne dla jego zdrowia jak przeziębienie, a problem ten, mimo iż kojarzy się raczej ze zbliżającymi się miesiącami letnimi, jest powszechny o każdej porze roku. Rodzice i opiekunowie bardzo często ubierają maleństwo zbyt grubo, dodatkowo ogrzewając przy tym pomieszczenie. Tymczasem zbyt wysoka temperatura może skutkować rozdrażnieniem dziecka, płaczem, groźnym dla zdrowia odwodnieniem, otarciami skóry i potówkami. Dlatego właśnie szczególnie latem, zamiast zgłaszać się do pediatry z kolejną wysypką, zastanów się czy zamiast uczulenia twojemu dziecku nie dokucza przegrzanie.

brak zdjęcia Spać z dzieckiem, czy osobno?

Zwolenników zasady, że noworodki i niemowlęta powinny spać w jednym łóżku z mamą jest tyle samo co jej przeciwników. Jak zwykle w takich sytuacjach, zarówno spanie od początku we własnym łóżeczku, jak sen w towarzystwie rodziców, mają wiele dobrych jak i złych stron. O tym, gdzie maluch będzie spędzał noce powinni zadecydować oczywiście sami rodzice na podstawie swoich obserwacji i intuicji, ponieważ nie ma jednego wyjścia, odpowiadającego pod względem snu każdej rodzinie.

brak zdjęcia Sen małego urwisa: niezbędnik i rytuały

Gdy wasze pociechy są jeszcze noworodkami, z powodu małych brzuszków i częstego głodu, budzą się wiele razy, domagając się po prostu jedzenia. Sen noworodka jest co prawda dość mocny, ale raczej nieuregulowany i łatwy do przerwania przez najlżejszy szmer. Zależnie od tego, do czego dziecko przywykło jeszcze w łonie matki, może zasypiać samo w łóżeczku, albo dopiero pod wpływem kołysania i dźwięków przypominających mu pobyt w łonie. Z niemowlakami jest już łatwiej ustalić stały plan dnia, o ile spełni się kilka podstawowych warunków.

brak zdjęcia Kąpanie małego urwisa

Poza karmieniem, tej części opieki nad noworodkiem i niemowlakiem rodzice obawiają się najbardziej. Obawy o to czy maleństwo się nie zaziębi, nie zadławi lub nie zapłacze ze strachu są uzasadnione, ale niepotrzebne. By się ich pozbyć, wystarczy tylko zapoznać się z naszymi prostymi wskazówkami.

brak zdjęcia Pojedź z maluchem nad morze!

Ciągle jeszcze wielu rodzicom wyjazd na wakacje nad polskie morze źle się kojarzy. Nie każdy musi mieć w końcu ochotę na taką wyprawę, szczególnie gdy dziecko jest naprawdę małe, a do pokonania ma się pół Polski. Często niepokoi nas także chłodny i wietrzny klimat panujący na bałtyckich plażach, w którym, jak się rodzicom wydaje, maluch może bardzo szybko się przeziębić lub złapać jakąś niebezpieczną infekcję. Powszechne jest też przekonanie wielu Polaków o niedostosowaniu kurortów wypoczynkowych do potrzeb małych dzieci i ich rodziców, które na szczęście, za sprawą zaradnych i domyślnych właścicieli pensjonatów i nadmorskich hoteli, odchodzi pomału w zapomnienie.

brak zdjęcia Fotelik niezbędny w podróży

Bezpieczeństwo dziecka jest priorytetem każdego rodzica, a zakup fotelika to jedna z pierwszych czynności mających mu to bezpieczeństwo zapewnić. Obecnie nie wyobrażamy sobie przecież rodzicielstwa bez posiadania samochodu, który ułatwia wszystko, od powrotu ze szpitala, po wyjazdy na zakupy. Maluch spędza w samochodzie tyle samo czasu co jego mama czy tata, dlatego tak ważne jest posiadanie odpowiednio dobranego fotelika.

brak zdjęcia Dobre maniery w piaskownicy

Plac zabaw lub piaskownica to dla twojego dziecka poligon doświadczalny, na którym może stosunkowo bezpiecznie przećwiczyć nawiązywanie pierwszych relacji z innymi ludźmi. Do tego momentu maluch stykał się tylko z rodzicami i najbliższą rodziną, czyli z osobami które kochały go bezgranicznie i zazwyczaj we wszystkim mu ustępowały. Piaskownica to zupełnie inna bajka. Tu są maluchy myślące, podobnie jak twój urwis, że są najważniejszymi istotami na świecie, a urządzenie sobie z nimi przyjaznych relacji nie koniecznie musi być przyjemne czy łatwe.

brak zdjęcia Wyjazd na majówkę z małym dzieckiem

Dzięki kilku sprytnym trikom i dokładnemu wcześniejszemu przygotowaniu wiosennej wycieczki, będziesz mógł się cieszyć w miarę spokojnym i całkiem relaksującym wyjazdem nawet z bardzo małym dzieckiem.

brak zdjęcia Dziecko i pies - nauka bezpiecznych zachowań

Często przed przygarnięciem bądź zakupem upragnionego zwierzaka powstrzymuje nas troska o bezpieczeństwo naszych dzieci. Wizja naszego ukochanego maluszka boleśnie pogryzionego przez psa, może skutecznie zniechęcić nawet najbardziej zapalonego miłośnika zwierząt. Nasz Urwis pragnie przekonać wszystkich rodziców do tego by zamiast ulegać obawom, śmiało kupowali lub adoptowali psiaki, oczywiście pod warunkiem, że potem odpowiednio zadbają o bezpieczeństwo swoich dzieci.

brak zdjęcia Urządzamy pokój dziecięcy

Większość rodziców, jeśli może sobie na to pozwolić, jeszcze przed narodzinami pociechy zajmuje się urządzaniem pokoju dla dziecka. Oczywiście nie trzeba chyba nikogo przekonywać do tego, że nie warto tego robić nie znając płci dziecka. Jeśli już chcemy mieć niespodziankę przy porodzie to poczekajmy także z malowaniem ścian na różowo czy niebiesko (w wersji tradycyjnej) lub na kolory, które uchodzą za neutralne, na przykład na żółty lub fioletowy (każdy chłopiec wie, że to babskie kolory).

brak zdjęcia Wczasy z małym dzieckiem? To może się udać!

Wielu osobom, zwłaszcza tym nie posiadających dzieci, wydaje się, że wyjazd z maluchem to prawdziwa udręka, podczas której jakikolwiek wypoczynek jest wręcz niemożliwy. Może i tak było jeszcze kilka lat temu, ale dzięki temu, że polska infrastruktura turystyczna jest już coraz lepiej dostosowana do potrzeb rodzin z małymi dziećmi, nie ma absolutnie żadnego powodu by odmawiać sobie miłego spędzania czasu nad morzem, w górach, na wsi, nad jeziorem czy w lesie.

brak zdjęcia Skuteczna pomoc w niemowlęcej kolce

Kolka, czyli gromadzenie się w jelitach gazów powodujących ból i uciska, jest prawdziwą zmorą początkujących rodziców, którzy zwykle nie wiedzą jak sobie z nią poradzić i panikują, zwłaszcza jeżeli objawy kolki trwają kilka, a nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt dni. Tymczasem postępują z dziecięcą kolką w odpowiedni sposób, można sobie z nią stosunkowo szybko poradzić.

brak zdjęcia Jak postępować w przypadku nocnego moczenia?

Często się zdarza, że nawet cztero czy pięciolatki zaczynają regularnie moczyć w łóżko nocą pomimo, iż rodzicom wydawało się, że już dawno z tego wyrosły. Opiekunowie w takich sytuacjach obawiają się, że może mieć to źródło w jakiś poważnych dolegliwościach psychologicznych, co nie zawsze jest zgodne z prawdą.

Zapytań: 9, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Crazybeaver.net