Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Wprowadzanie pokarmów stałych do diety małego łasucha

Artykuł nr 27 utworzony: 25.03.2013, 14:42

Większość rodziców rozumie, że od tego jak będzie wyglądała dieta ich dziecka w pierwszych lata życia, będzie zależało jego przyszłe zdrowie, jednak ciągle jeszcze zbyt wiele osób podaje swoim pociechom właściwe i zdrowe pokarmy w niewłaściwy sposób.

Czy dopiero od szóstego miesiąca?

Przeważająca liczba pediatrów i dietetyków zaleca wzbogacanie dziecięcego jadłospisu stałymi pokarmami od szóstego miesiąca życia. To wtedy większość mam stopniowo zaczyna wprowadzać do diety maluchów inne źródła białka, węglowodanów, tłuszczów i witamin niż mleko i papki, poprzez podawanie warzyw, owoców, ryżu, kaszek, makaronów, nabiału i chudego mięsa.

Niektórzy nie muszą jednak czekać do końca pierwszej połowy roku życia dziecka i mogą zacząć karmić je stałymi pokarmami znacznie wcześniej (już od początku piątego miesiąca), ale jedynie w przypadku, gdy pediatra sam zaleci taką zmianę, uznając że mleko modyfikowane lub pokarm matki to dla niemowlęcia już za mało.

Dużym błędem młodych rodziców jest popadanie w żywieniowe skrajności, czyli albo włączanie do diety malucha wszystkiego naraz, albo karmienie go przez długie okresy czasu tyko jednym gatunkiem stałego pożywienia. Najlepszym wyjściem jest dołączanie do jadłospisu co kilka dni nowego produktu w małych ilościach i obserwowanie w tym czasie reakcji małego smakosza. Nie należy przesadzać ze zbytnia różnorodnością (zwłaszcza na początku), ani też nie podawać na przykład przez dwa tygodnie tego samego, ponieważ dziecko może się przez to nabawić problemów z trawieniem. Mały brzuszek jest jeszcze bardzo delikatny i należy się z nim obchodzić łagodnie.

 

Zacznij od tego

Wprowadzanie do diety niemowlaka produktów stałych najlepiej rozpocząć od podawania mu po drugim porannym karmieniu (około godziny 11) łyżeczki dobrze ugotowanego i zmiksowanego ryżu. Jeśli to się powiedzie, podanie ryżu można przenieść na wieczorne karmienie (około godziny 18), a jeśli nie zaobserwujemy żadnych niekorzystnych zmian, możemy przejść do kolejnych etapów.

Zaraz po ryżu niemowlak może dostać odrobinę gruszki, którą najbezpieczniej jest na początku łączyć z miksowanym ryżem. Potem, w odstępach kilkudniowych, rodzice mogą próbować podawać także inne stałe produkty, obserwując przy tym bacznie, czy dziecko nie ma objawów alergii po którymś z produktów. Pamiętajmy także by pokarmy stopniowo stawały się coraz bardziej grudkowate i stałe, a mniej papkowate i płynne, tak aby maluch szybko i chętnie zaczął jeść normalne pokarmy.

 

Typowe dylematy

Wiele mam zastanawia się przy okazji wprowadzania jedzenia o stałej konsystencji, co zrobić z owocami i słodkimi kaszkami. Najlepszym podejściem jest umiarkowane podawanie dziecku owoców, zwłaszcza tych bardzo słodkich, na rzecz większej ilości łagodnych w smaku warzyw (szczególnie dobrze ugotowanych warzyw bulwiastych). Ograniczajmy także słodkie kaszki. W pierwszych latach życia kształtuje się bowiem nie tylko zdrowie, ale także smak dziecka, które przyzwyczajone do słodkości, może także w przyszłości preferować głównie słodki smak.

Dietetycy często pytani są również o to, jak często podawać warzywa, by nie spowodować rewolucji żołądkowych. Na początku zalecana jest jedynie jedna porcja, a dopiero pod koniec pierwszego roku życia dziecka dwie porcje warzyw, przy czym bardzo ważne jest by były to warzywa zróżnicowane, dostarczające dziecku wszelkich niezbędnych witamin i minerałów.

Sporo wątpliwości rodzą także jajka i pieczywo, które zalicza się obecnie do najpowszechniejszych alergenów. Jeśli chodzi o chleb, to najlepiej zacząć go podawać w 10 lub 11 miesiącu i zaczynać od jasnego, lekkostrawnego pieczywa, które jest łagodniejsze dla dziecięcego brzuszka. Podawanie jajek rozpoczynamy od dodawania połowy żółtka co drugi dzień do zupki. Następnie można dodawać całe żółtko, a zanim dziecko ukończy roczek, może już spożywać całe jajko. Ważne jest by i w tym przypadku, podobnie zresztą jak w przypadku pozostałych produktów spożywczych bacznie obserwować reakcje dziecka na nowe jedzenie, szczególnie pod kątem objawów alergii pokarmowej.


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Crazybeaver.net