Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Wiosenne spacery z maluchem

Artykuł nr 108 utworzony: 14.03.2014, 11:10

Z pewnością wielu rodziców noworodków, zachęconych radosną wiosenną pogodą, wybrało właśnie ten czas na pierwszy spacer ze swoja pociechą, a ci rodzice, których maluchy zaczęły wychodzić na dwór już zimą, teraz właśnie najpewniej decydują się na coraz dłuższe wyprawy. W dzisiejszym wpisie Nasz Urwis przekonuje, że nie ma nic lepszego dla zdrowia i dobrego samopoczucia, zarówno dzieci jak i rodziców, jak regularne spacery.

Wiosną każda pogoda dobra na spacer

Jak powszechnie wiadomo, naukowcy już dawno udowodnili, że częste przebywanie na świeżym powietrzu i umiarkowane korzystanie z promieni słonecznych, zdecydowanie zwiększa odporność dzieci. Spacerujące od najwcześniejszych dni (czyli urodzone zimą od 3 tygodnia, a wiosną lub latem od 2 tygodnia życia) maluchy bardzo rzadko chorują, a jeżeli już zdąży im się choroba, to szybciej z niej wychodzą, a do tego mają lepiej uregulowany cykl dzienny, niż dzieci wychodzące na zewnątrz tylko raz na jakiś czas.

Jedynym przeciwwskazaniem do codziennych wypraw z maluchem, może być tylko bardzo niska temperatura z silnym wiatrem. Pediatrzy nie zachęcają także do zabierania na dwór małych dzieci z gorączką lub kaszlem. W każdym innym przypadku nic nie powinno powstrzymać rodziców i opiekunów nawet kilkutygodniowych urwisów (a już na pewno kilkumiesięcznych czy kilkuletnich) do codziennego odwiedzania parku, placu zabaw lub okolic piaskownicy.

 

Ubiór i niezbędne akcesoria

Wiosenne spacery różnią się od tych odbywanych w innych porach roku tym, że w marcu i kwietniu polska aura jest jeszcze nieustabilizowana i zupełnie nieprzewidywalna. Nie czekają nas raczej siarczyste mrozy, ale niższe temperatury, deszcz czy grad to norma w naszym klimacie o tej porze. Dla tego też warto przed wyjściem z domu z małym dzieckiem, odpowiednio się przygotować. Podstawą jest oczywiście dopasowane ubranie na cebulkę, czyli takie, które łatwo będzie można pozbawić kolejnych warstw gdy zrobi się momentalnie bardzo ciepło, co także często się zdarza. Sprawdzajmy kark dziecka, czy jest lekko chłodny, co jest najpewniejszym znakiem, że maluch się nie przegrzewa i nie poci. Pamiętajmy, że przegrzanie może być równie niebezpieczne dla jego zdrowia co przeziębienie.

Wiosną, gdy częściej wychodzimy z dzieckiem, warto obserwować także temperaturę w domu. Nie może być ona za wysoka, ponieważ po wyjściu na zewnątrz nasze dziecko będzie narażone na niebezpieczną dla zdrowia zmianę temperatur (przegrzewanie, zbyt ciepłe ubieranie dziecka na spacer i w domu, jest częste wśród nadopiekuńczych mam, ale ma zwykle skutek odwrotny do oczekiwanego.

Jeśli chodzi o rzeczy niezbędne o tej porze roku, to będzie to na pewni krem do twarzy dla dziecka. W chłodniejsze dni przyda się wariant zimowy, chroniący przed niską temperaturą i wiatrem. Na bardziej słoneczne chwile warto wybierać już kremy z filtrem, ponieważ już wczesną wiosną często dochodzi do poparzeń słonecznych wśród małych dzieci. Zapewniamy, że choć tego nie czuć od razu, słońce już pod koniec marca i w kwietniu, potrafi naprawdę mocno przyrumienić dziecięcą skórę. Podczas spaceru, zwłaszcza z kilkutygodniowym czy kilkumiesięcznym bobasem, niezbędne będą nam również chusteczki jednorazowe (w tym także nawilżane), tetrowa pieluszka oraz kocyk, na wypadek gdyby trzeba było wyciągnąć maluch a z wózka. Podczas cieplejszych dni, tak mamie jak i dziecku przyda się butelka z niegazowaną wodą mineralną. Tak przygotowana rodzinka może spokojnie korzystać z różnorodnych uroków wiosennej aury i jednocześnie wzmacniać swoje zdrowie, co w przypadku dziecka będzie procentować przez całe jego późniejsze życie.

 

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Crazybeaver.net