Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

W czym możesz pomóc?

Przede wszystkim z chwilą, w której dowiedziałeś się, że będziecie mieli dziecko, nie powinieneś swojego udziału w opiece nad dzieckiem i jego matka traktować jako ,,pomocy” (czyli, że czasem coś pomożesz, dołożysz swój niewielki wkład), ale jako pełnoetatowe zadanie, do którego z racji ojcostwa jesteś zobowiązany i, wbrew wszelkim obawom, masz do tego pełne kwalifikacje. W naszym kraju wciąż zbyt wielu mężczyzn uważa, że rodzicielstwo to głównie sprawa ich żony lub partnerki, a oni powinni trzymać się od tej całej mleczno-pieluszkowej afery z daleka żeby nie przeszkadzać, albo nie uszkodzić dziecka.

Tymczasem oczywista prawda jest taka, że, oprócz karmienia, tata może robić dokładnie to samo co mama. Do niedawna dużym ograniczeniem był czas spędzany z maluchem (tata musiał przecież pracować), ale na szczęście mamy już urlopy tacieżyńskie i wymówki się skończyły. Zresztą po pracy nadal jest wiele spraw, do których można się przyłożyć, by ,,ulżyć” zmęczonej mamusi i ,,pomóc” w opiece nad synem lub córką.

Panowie nie mający żadnych uprzedzeń pod tym względem, podejmują się karmienia butelką, przygotowywania posiłków dla starszego niemowlęcia (Bo jak trudne może być ugotowanie i zmiksowanie ryżu albo kawałka warzywa?), nie wspominając już nawet o zmianie pieluszek. Wychodzenie na spacer, kąpiele malucha, a nawet sprzątanie w domu gdy partnerka jest zmęczona, też raczej nie przekraczają męskich kwalifikacji ani zdolności manualnych. W tym wszystkim można ,,pomóc” i najlepiej zacząć się do tego przygotowywać i nastawiać psychicznie na długo przed porodem.

Ojcowski wkład w opiekę i wychowanie dziecka może się równać z matczynym nie koniecznie tylko pod względem finansowym, nawet jeśli tatuś jest bardziej tradycjonalistą i konserwatystą niż feministą. Istnieje mnóstwo rzeczy związanych z opieką nad małym urwisem, które uchodzą za typowo męskie, albo z którymi kobiety same by sobie nie poradziły (przynajmniej wygodnie jest im tak twierdzić). Troskliwy tata może jeszcze przed narodzinami dziecka zająć się wyborem i zakupem nowoczesnego i wygodnego wózka dla dziecka, montażem fotelika samochodowego czy też zorientować się w ofercie akcesoriów przydatnych w pielęgnacji i opiece. Kto inny jak nie tata powinien się zająć zabezpieczaniem ostrych krawędzi w domu, składaniem dziecięcych mebelków czy też robieniem codziennych zakupów. Do jego obowiązków należeć może także wszystko to, co związane jest z rozwojem intelektualnym syna i córki, czyli na przykład nauka gry w szachy (w formie zabawy na początek), czytanie książek, wycieczki do parku, zoo, teatru lub kina. Nawet tradycyjnie podchodzący do rodzicielstwa tata może mieć, jeśli tylko zechce, pełne ręce całkiem przyjemnej ,,roboty” przy małym urwisie i temu właśnie będą poświęcone kolejne artykuły w Kąciku Taty.


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Michał Bollin