Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Trudne pożegnania z pieluszką

Artykuł nr 67 utworzony: 24.05.2013, 12:42

Problemy podczas odzwyczajania maluchów od pieluszek są dość powszechne, jednak budzą niestety wiele negatywnych emocji wśród rodziców, którzy często czują, że nie robią wszystkiego tak jak powinni, albo, co gorsza, że z ich dzieckiem jest coś nie tak jak powinno. Tymczasem większość tego rodzaju kłopotów udaje się zażegnać sprawdzonym sposobem, cierpliwością, a w ostateczności dzięki wizycie u specjalisty.

Dziecko boi się toalety

Jeśli twój urwis nie ma problemów z korzystaniem z nocnika, ale twierdzi, że boi się wejść do łazienki, to prawdopodobnie nie jest to żaden poważny problem urologiczny czy psychologiczny, a jedynie problem z poczuciem bezpieczeństwa. W takich wypadkach dobrze jest towarzyszyć dziecku póki nie poczuje się pewniej. Warto także używać specjalnej plastikowej nakładki na deskę klozetową, dzięki której maluchy wolące załatwiać potrzeby fizjologiczne do muszli będą czuły się na niej stabilnie i pewnie.

 

Powrót do starych zwyczajów

Okazjonalne moczenie łóżka czy nawet majteczek w ciągu dnia zdarza się dzieciom do piątego roku życia dość często i jest zupełnie normalne. Jeśli przytrafia się stale i to dzieciom powyżej 5 roku życia, może oznaczać problemy emocjonalne bądź zdrowotne i należy udać się w tym przypadku z dzieckiem do lekarza. Najczęstszą przyczyną takiego zachowania jest silny stres przeżywany przez dziecko, na przykład związany z nową sytuacją, z którego sami rodzice mogą nawet nie zdawać sobie sprawy. Dokładna obserwacja malucha i wykluczenie przyczyn medycznych powinny wyjaśnić całą sprawę.

Jeśli natomiast młodszemu dziecku zdarzają się okresy, w których zapomina ono o tym, że umiało już siusiać i kupkać do nocnika, to nie ma w tym naprawdę nic dziwnego. Takie lekkie cofnięcia są zupełnie normalne i nie groźne, choć frustrujące dla rodziców. Zjawisko to jest bardzo powszechne w rodzinach, w których pojawia się kolejny maluch, a starszy brat lub siostra próbują zwrócić na siebie uwagę dorosłych. To mija bardzo szybko, więc nie ma się czym przejmować.

 

Nocne moczenie

Jeżeli twój maluch wzorowo korzysta z toalety lub nocniczka w ciągu dnia, za to nocą prawie nigdy mu się to nie udaje, możesz mu pomóc na wiele sposobów. Dobrym rozwiązaniem będzie postawienie drugiego nocniczka tuż przy jego łóżku, tak by zaspane dziecko nie musiało wędrować nocą po mieszkaniu. Warto także zostawić w jego pokoju lekkie światło, by maluch nie bał się wstać. Jeżeli twoje dziecko woli jednak łazienkę, to tam również powinno palić się w nocy niewielkie oświetlenie. Pomyśl także o położeniu ciepłego chodniczka, by bosy szkrab nie zmarzł.

W przypadku nocnego moczenia, lub moczenia majteczek w jakichkolwiek innych niewskazanych okolicznościach, ważne jest by nie okazywać dziecku zdenerwowania, nie karcić go i nie karać za to. Takie zachowanie rodzica pogłębia tylko problem i sprawia, że sytuacja trwa dłużej niż powinna. Okaż szkrabowi zrozumienie i wsparcie, a problem (o ile nie wiąże się na przykład z infekcją dróg moczowych) sam się rozwiąże.

 

Poza domem

By uniknąć przykrych wypadków z udziałem małego urwisa, który dopiero uczy się korzystania z toalety, zawsze przed wyjściem z domu dopilnuj by zrobił siku. Maluchy mają naprawdę niewielką pojemność pęcherza i potrzebują częściej niż dorośli korzystać z WC, dlatego też jeśli pobyt poza domem się przedłuża, upewnij się, że twoje dziecko będzie mogło załatwić gdzieś swoje potrzeby. Warto mieć w takich sytuacjach zestaw awaryjny, składający się z chusteczek nawilżanych i higienicznych, pary pieluchomajtek do przebrania, oraz foliowych woreczków na brudną bieliznę, tak na wszelki wypadek. I najważniejsze to by nigdy nie złościć się na dziecko i nie mówić mu przykrych rzeczy, nawet jeśli zsiusia się w tramwaju, albo w parku podczas zabawy z innymi dziećmi. Przykre uwagi rodzica, wygłaszane w dodatku przy obcych lub przy rówieśnikach, są dla małego człowieka wyjątkowo bolesne i w niczym nie pomagają. Działa tylko cierpliwość i wyrozumiałość.


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Crazybeaver.net