Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Tłusty Czwartek z maluchem

Artykuł nr 107 utworzony: 24.02.2014, 11:52

Tłusty Czwartek to zdecydowanie ulubione święto nie tylko małych, ale i dużych łasuchów. Możliwość objadania się słodkościami przez cały dzień szczególnie przemawia do dziecięcego apetytu i wyobraźni, dlatego właśnie Nasz Urwis podpowiada, co zrobić aby ten dzień był równie przyjemny dla rodziców co dla dzieci, oraz by jeszcze długo towarzyszyły nam miłe wspomnienia z nim związane.

Razem w kuchni

Warto byśmy Tłusty Czwartek traktowali jako nie tylko okazję do objedzenia się, ale także do zbliżenia się jeszcze bardziej do naszych kilkulatków. Z pewnością większość dzieci lubiących słodycze będzie także zainteresowana sposobem ich przygotowania, dlatego może zamiast inwestować pieniądze w kupne przysmaki (często o nie do końca pewnym składzie) powinniśmy postawić na domowe wypieki, w przygotowaniu których pomogą nam nasze pociechy. Pamiętajmy, że maluch w kuchni nie powinien tylko przyglądać się sprawnym poczynaniom swojej mamy. Zróbmy z niego pełnoprawnego pomocnika (oczywiście w ograniczonym zakresie) który będzie mógł łączyć i mieszać składniki w swojej miseczce, a potem próbować efektu swych starań. Pozwalając dziecku na takie samodzielne poczynania, skutecznie budujemy jego pewność siebie i samodzielność, dzięki czemu w przyszłości będzie mu łatwiej stawić czoła prawdziwym życiowym wyzwaniom. Nawet tak niepozorna okazja jak Tłusty Czwartek jest do tego dobrym pretekstem.

 

Postaw na różnorodność

Przysmaki związane z Tłustym Czwartkiem mają to do siebie, że stosunkowo łatwo jest je wykonać samodzielnie w domu. Zachęcamy do tego, by oprócz tradycyjnych słodkości takich jak pączki z marmoladą różaną, chrust czy faworki, pojawiły się na naszym stole również bardziej urozmaicone warianty. Nasz mały smakosz z pewnością doceni również pączki z czekoladą, bitą śmietaną czy nadzieniem pomarańczowym. Dzięki dużej różnorodności ten dzień będzie się później dziecku kojarzyć z prawdziwym bogactwem smaku (które ma jednak niewiele wspólnego z męczącym przesytem).

Różnorodność kulinarna w tym dniu może dotyczyć nie tylko smaków, ale i wyglądu słodkości. Tłusty Czwartek to świetna okazja do zabawy w dekorowanie pączków, racuchów czy ciastek. Dzieci w końcu uwielbiają zabawy z lukrem, masą marcepanową, cukierkami i posypkami. Jest to dla nich kolejna okazja do pochwalenia się swoimi umiejętnościami plastycznymi.

 

Słodko, ale z głową

Dla wielu rodziców Tłusty Czwartek niesie ze sobą widmo rozmaitych dolegliwości zdrowotnych ze strony układu pokarmowego. Powody do obaw mogą mieć przede wszystkim rodzice małych alergików, którzy zdecydowanie powinni zrezygnować na przykład z zakupu gotowych pączków na rzecz samodzielnego pieczenia słodyczy bezglutenowych lub beznabiałowych. Przejedzenie, którego efektem są często mdłości i wymioty, to zdecydowanie zmartwienie wszystkich, chyba z wyjątkiem rodziców wyjątkowych niejadków. By do niego nie dopuścić warto pamiętać o tym, że liczy się jakość i różnorodność, a nie ilość słodkości. Dajmy maluchowi posmakować niewielkich ilości wielu tłustoczwartkowych specjałów, dzięki czemu Tłusty Czwartek będzie dla niego miłym ukoronowaniem karnawału, a nie dniem, w którym cierpiał na mdłości i ból brzuszka.


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Crazybeaver.net