Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Terapia dziecięca - moda czy szansa?

Artykuł nr 130 utworzony: 26.06.2015, 12:26

Czy to prawda, że dziś wszyscy potrzebujemy terapeuty? Czy to tylko nakręcanie koniunktury rzeszom psychologów, którzy opuścili uczelnie po skończeniu modnego kierunku studiów i teraz muszą coś zrobić z teorią, jaką nasiąkli przez pięć lat?

Do tematyki terapii należy przede wszystkim podejść spokojnie i nie zakładać, że każdy powinien się poddać gruntownej psychoterapii z leżeniem na kozetce i przewracaniem swojego życia do góry nogami. Przy całym dystansie do mody na psychoterapię należy być jednak świadomym, jak wielką pomoc możemy dziś uzyskać my i nasze dzieci. Jako rodzice w trakcie bacznego obserwowania dziecka z pewnością reagujemy na różne niepokojące nas sygnały i na bieżąco staramy się sprawdzać, czy nie są to symptomy jakichś deficytów albo schorzeń. Internet niestety nie pomaga nam w dokonaniu trafnej oceny stanu naszej pociechy, bo bez fachowej wiedzy łatwo jest wpaść w pułapkę forów internetowych, na których za nieprawdziwymi informacjami często stoją tak samo niedoinformowani rodzice. Albo – co gorsza – przedstawiciele firm, którym zależy na tym, żebyśmy kupili ich produkty, rzekomo niezbędne, aby pomóc dziecku. Dlatego pierwszym krokiem, gdy coś nas zaniepokoi w zachowaniu naszej pociechy, niech będzie wizyta u fachowca, który powie nam, co robić dalej i gdzie szukać rzetelnej wiedzy na ten temat. Zalew internetowych informacji i średniej wartości literatury może nas bowiem zupełnie niesłusznie utwierdzić w przekonaniu, że dziecko ma poważniejszy problem, niż ma w rzeczywistości (rzadziej się zdarza, że pod wpływem forów internetowych zignorujemy poważne deficyty, na to bowiem nie pozwolą nam dramatyczne opisy, jakich się naczytamy, wertując wspomniane fora).

Dziecko na każdym etapie rozwoju wymaga uwagi, jednak nawet najlepsza opieka i najuważniejszy rodzic nie jest w stanie zapobiec problemom wychowawczym, które muszą się pojawiać, żeby można je było wspólnie pokonywać. Bardzo ważne jest wsłuchiwanie się we własne dziecko i nieczekanie, aż samo poprosi o pomoc, bo albo nie będzie umiało tego zrobić, albo będzie się wstydziło czy bało, albo wręcz nie będzie świadome, że takiej pomocy wymaga. To my, opiekunowie, musimy rozmawiać, obserwować i wspierać. I w tym wspieraniu nierzadko sami potrzebujemy wsparcia. Warto przynajmniej od czasu do czasu skontrolować, czy rozwój psychoruchowy, emocjonalny i społeczny dziecka idzie we właściwym kierunku – często wystarczy do tego jednorazowa konsultacja psychologiczna, jaką oferuje Nasza Strefa. W przypadku stwierdzenia deficytów rozwojowych, traum, depresji, uzależnień czy innych poważnych problemów u dziecka rodzice przy pełnym wsparciu wykwalifikowanych specjalistów (psycholog dziecięcy, terapeutka integracji sensorycznej, logopeda oraz psychodietetyk) podejmują decyzję o rozpoczęciu terapii. Dziecko otrzymuje pomoc równocześnie na kilku płaszczyznach – nie tylko dba się o zniwelowanie lub zmniejszenie stopnia jego dysfunkcji, ale także określa się jego mocne strony i uczy się je sposobów, na jakie może je wykorzystywać. Bardzo ważne jest także edukowanie samych rodziców, którzy w ramach różnorodnych warsztatów dowiedzą się, jak postępować i pracować z pociechą w domu, jak się komunikować, jak wspierać naturalny rozwój dziecka, jak układać zdrowe menu czy rozmawiać z dzieckiem o seksie oraz na inne kłopotliwe tematy.


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Crazybeaver.net