Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Tata i ciąża

Artykuł nr 90 utworzony: 10.07.2013, 15:35

To, że kobieta w stanie błogosławionym przybiera na wadze z każdym miesiącem, zamartwia się o stan zdrowia dziecka i o to, jak sprosta swoim obowiązkom, uważamy za oczywiste i normalne. Jednak skupieni na matce, często zapominamy o tym, że maluch będzie (w większości przypadków) pod opieką obojga rodziców, i że mężczyźni również bardzo silnie fizycznie i emocjonalnie reagują na wiadomość o ty, że pojawi się nowy członek rodziny.

Taty reakcje na ciążę

Gdy tylko kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, oboje partnerzy powinni podchodzi to sprawy z dużym zaangażowaniem i wspólnie przeżywać te niesamowite miesiące przed narodzinami dziecka. Oczywiście, podobnie jak w przypadku przyszłych mam, reakcje mężczyzn nie mogą być tylko pozytywne. Bardzo wielu tatusiów podczas ciąży partnerki znacznie przybiera na wadze (średnio około 6 kg). Może wydawać się to dziwne, ponieważ panowie nie mogą tyć pod wpływem tych samych hormonów co kobiety, ale pamiętajmy, że apetyt mamy także w głowie. Niepokój, stres, czy po prostu chęć towarzyszenia ukochanej w każdym posiłku, sprawiają, że u panów również bardzo szybko pojawia się ,,ciążowy brzuszek”, zupełnie jakby chcieli okazać empatię i zrozumienie dla kobiecego stanu.

Popularną dolegliwością ciążową u mężczyzn jest także ciągłe poczucie zmęczenia oraz (zupełnie jak u mam) wpadanie w panikę na myśl o czekających ich rodzicielskich obowiązkach. Za to pierwsze odpowiedzialne są liczne obowiązki przyszłych ojców, którzy biorą na siebie remonty dziecięcych pokoików, zarabianie większych ilości pieniędzy potrzebnych po narodzinach dziecka, gdy jego matka nie będzie mogła pracować, a także współodczuwanie z często zmęczona i rozdrażniona partnerką. Za wzrastające poczucie paniki natomiast odpowiedzialny jest kortyzol. To właśnie ten hormon obecny w dużym stężeniu we krwi przyszłych ojców, karze im podczas ciąży myśleć o ucieczce lub o tym, że sobie nie poradzą z tym co ich czeka (ma to podłoże czysto hormonalne i nie jest związane z tym jaki jest autentyczny stosunek ojca do dziecka). Na szczęście ojcowska huśtawka hormonalna, podobna do kobiecej, włącznie z tym, że panom także trafia się stan podobny do baby bluesa, ma także dobre strony. Podczas ciąży i po narodzinach dziecka, mężczyźni maja o jedną trzecią niższy poziom testosteronu, co sprawia, że są bardziej opiekuńczy, wyciszeni i mniej skorzy do konfliktów.

 

Jak pomóc tacie?

Głównym źródłem pojawiania się ciążowych niepokojów u ojców jest obawa o to, że ich życie nigdy już nie będzie takie jak wcześniej, i niestety na to niewiele można poradzić. Słuszne są przypuszczenia panów, którzy denerwują się na myśl, że będą mieli mniej czasu na rozwój swoich pasji, spotkania z przyjaciółmi, czy na randki sam na sam ze swoja ukochaną. Na inne problemy znajdzie się rozwiązanie. Częsta wśród wielu tatusiów obawę o odtrącenie przez matkę swojego dziecka oraz zazdrość o najważniejsze miejsce w jej życiu, może zażegnać sama kobieta, zapewniając partnera o swej miłości i stałości. Ważne by oboje rodzice pamiętali, że to, że staną się mamą i tatą, nie oznacza, iż przestali być mężczyzną i kobietą.

Inne obawy panów, są zbliżone do tego czego boją się także kobiety. Strach przed porodem, lęk o zdrowie dziecka i zamartwianie się o to, jak sobie poradzić z natłokiem obowiązków, są bardzo podobne u obojga płci, choć często się o tatusiach zapomina. Wielką pomocą w tej sytuacji jest oswajanie strachu poprzez towarzyszenie partnerce podczas USG u ginekologa, czytanie fachowej literatury dla przyszłych rodziców, uczestniczenie w zajęciach w szkole rodzenia, a przede wszystkim częste rozmowy z partnerką o tym, co ma się niedługo wydarzyć.

Nieocenioną pomocą dla przyszłych ojców są także doświadczeni w tym względzie panowie ze sporym rodzicielskim stażem. Zawsze przecież można porozmawiać z kolegami o ich doświadczeniach, albo zwrócić się do własnego ojca o cenne wskazówki. Takie rozmowy z pewnością pomogą znieść ciążowe napięcia i dolegliwości.


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Crazybeaver.net