Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Spać z dzieckiem, czy osobno?

Zwolenników zasady, że noworodki i niemowlęta powinny spać w jednym łóżku z mamą jest tyle samo co jej przeciwników. Jak zwykle w takich sytuacjach, zarówno spanie od początku we własnym łóżeczku, jak sen w towarzystwie rodziców, mają wiele dobrych jak i złych stron. O tym, gdzie maluch będzie spędzał noce powinni zadecydować oczywiście sami rodzice na podstawie swoich obserwacji i intuicji, ponieważ nie ma jednego wyjścia, odpowiadającego pod względem snu każdej rodzinie.

Zalety i wady spania razem

Z pewnością oczywistą zaletą takiego rozwiązania jest to, że ma się malucha zawsze przy sobie i nie trzeba ciągle wstawać na karmienia i przewijanie. Wszystkie nocne (i z początku bardzo częste czynności) można dzięki wspólnemu nocowaniu wykonać nie wychodząc z łóżka. Takie rozwiązanie jest wręcz konieczne w przypadku matek po cesarce, które nie mogą się zrywać za każdym razem gdy usłyszą płacz z sąsiedniego pokoju, oraz w wypadku samotnych rodziców, którym nie ma kto pomóc, a chcieliby się jak najlepiej wyspać.

Wspólne spanie jest też często praktykowane przez rodziców obawiających się o zdrowie dzieci, które w ten sposób mogą być pod ciągłą kontrolą. Istnieją również badania mówiące o tym, że spanie z rodzicami zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej, co jest z pewnością największą zmorą i koszmarem świeżo upieczonych rodziców.

Taki sposób spędzania nocy z maluchem ma również niestety wiele wad. Główną jest chyba to, że wiele mam nie może się w ten sposób wyspać, ponieważ budzi je najcichszy dźwięk wydany przez malucha. Wiele dzieci również nie ułatwia sprawy. Przez to, że mają ciągle pierś przy sobie, nie piją naraz wystarczająco dużo i potem budzą się głodne co godzinę przerywając wszystkim sen.

Wspólne noce mogą być także niebezpieczne dla dziecka, zwłaszcza jeśli rodzic zażywa tabletki mogące powodować wyjątkowo głęboki sen. To samo dotyczy sytuacji picia alkoholu oraz palenia papierosów. Z licznych względów maluch nie powinien nam wtedy towarzyszyć w łóżku.

Wielu rodziców pozwalających dzieciom na spanie w ich łóżkach żałuje tego potem z powodu trudności w późniejszym odzwyczajaniu od tego urwisów. Przyzwyczajenia niemowlaków ciężko zmienić i może się skończyć tak, że do końca przedszkola, albo jeszcze dłużej, cała rodzina będzie spała w jednym łóżku. Warto więc to sobie dokładnie przemyśleć.

 

Zalety i wady spania osobno

Rodzicom przyuczającym swoje dziecko od razu do spania w innym pokoju, z początku jest trudniej, ale potem znacznie łatwiej, niż tym, który śpią razem z dziećmi. Liczy się tu przede wszystkim kwestia wygody, bo nikt nie zaprzeczy, że i dziecku i matce jest wygodniej spać we własnych łóżkach. Urwisy śpiące osobno szybciej uczą się samodzielnego zasypiania i regularnego rozkładu posiłków, co również nie jest bez znaczenia dla zmęczonych rodziców.

Wadą takiego rozwiązania jest początkowa trudność w przyzwyczajeniu do niego malucha, który głośnym i przenikliwym płaczem domaga się obecności mamy. Często jest to zbyt trudne wyzwanie dla rodziców, którzy wolą się po prostu nie wysypiać, ale za to mieć swoje maleństwo cały czas przy sobie.

Jak już wspomnieliśmy, osobne spanie to także konieczność kilkukrotnego wstawania w nocy (przynajmniej na początku) w celu nakarmienia i przewinięcia szkraba.

 

Można wybrać kompromis

Istnieją oczywiście także rozwiązania dla mam i tatusiów niezdecydowanych co do sposobu spędzania nocy. Dobrym rozwiązaniem może być w takim wypadku kołyska przystawiona do łóżka rodziców, albo bardzo modna ostatnio baby bay, czyli małe dostawiane łóżeczko. Dzięki takim rozwiązaniom można zarazem mieć dziecko w zasięgu wzroku i jednocześnie cieszyć się wygoda osobnego nocowania.


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Michał Bollin