Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Skuteczna pomoc w niemowlęcej kolce

Artykuł nr 35 utworzony: 26.03.2013, 18:16

Kolka, czyli gromadzenie się w jelitach gazów powodujących ból i uciska, jest prawdziwą zmorą początkujących rodziców, którzy zwykle nie wiedzą jak sobie z nią poradzić i panikują, zwłaszcza jeżeli objawy kolki trwają kilka, a nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt dni. Tymczasem postępują z dziecięcą kolką w odpowiedni sposób, można sobie z nią stosunkowo szybko poradzić.

Przyczyny kolki i jej objawy

Kolka jest bardzo powszechna u niemowlaków do trzeciego miesiąca życia, a jej występowanie jest związane z niedojrzałością ich układu pokarmowego. Bardzo częstą przyczyna kolki u dziecka jest także niewłaściwa dieta karmiącej je matki. Wiele kobiet wciąż jeszcze ma problemy z odpowiednim dobraniem składników odżywczych, dlatego warto udać się zawczasu po poradę do pediatry lub dietetyka. Należy pamiętać, że wszystko co je matka, przedostaje się z mlekiem do układu pokarmowego dziecka i może mu szkodzić, na przykład wywołując alergię lub właśnie kolkę. Ma to miejsce szczególnie w przypadku spożywania przez matkę produktów ciężkostrawnych, wzdymających i uczulających.

Wiele kolek nie ma podłoża somatycznego, ale może być spowodowanych stresem lub nadmiarem wrażeń jakim uległo maleństwo. Często się także zdarza, że nie można jednoznacznie wskazać przyczyn bolesnego kłucia w brzuszku.

Pierwszym objawem kolki jest podkurczanie przez dziecko nóżek. Maluch próbuje w ten sposób zmniejszyć ucisk w brzuchu i znaleźć ulgę. Zdarza się jednak, że dziecko jedynie płacze, jest rozdrażnione i nie chce spać. Jeżeli poza tym nic mu nie dolega, to prawdopodobnie również mamy do czynienia z kolką.

 

Jak sobie z tym poradzić?

Na szczęście wykończeni i bezradni w obliczu kolki rodzice mają do dyspozycji bardzo wiele skutecznych i sprawdzonych sposobów na walkę z tą kłopotliwą dolegliwością.

W pierwszej kolejności rodzice powinni pamiętać o zachowaniu spokoju. Nerwy w niczym nie pomogą, zwłaszcza jeśli przyczyną bólu brzuszka jest właśnie zdenerwowanie czy nadmierne pobudzenie. Pamiętajmy także, że dziecko od razu wyczuwa emocje rodziców i jeszcze bardziej się denerwuje. Łatwo możemy także uchronić się przed kolką tylko dzięki ścisłemu przestrzeganiu pór posiłku i nie karmieniu dziecka nie częściej niż co półtora godziny, ponieważ właśnie tyle zajmuje mu strawienie poprzedniego posiłku.

Bardzo może też pomóc delikatne gładzenie pleców i brzuszka dziecka, mówienie do niego oraz unikanie wszelkich gwałtownych ruchów, w tym intensywnego bujania. Jeśli maluch przykurcza nóżki, możemy mu w tym pomóc poprzez zapewnienie wygodnej pozycji.

 

Kilka sprawdzonych sposobów

Jak tylko pojawia się objawy kolki, warto nieco ogrzać dziecięcy brzuszek, na przykład poprzez przyłożenie do niego ogrzanej dłoni lub termoforu. Oprócz rozluźnienia zapewni to dziecku poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Naszym następnym krokiem powinno być położenie dziecka na brzuszku, tak aby lekki ucisk ułatwił mu uwolnienie się od dokuczliwych gazów. Dobrym rozwiązaniem jest także bardzo delikatny masaż brzuszka, w czasie którego rodzic może użyć także maści z kminkiem.

Jeżeli te czynności nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, możemy jeszcze podać dziecku do picia ciepłą wodę, albo bardzo słabą herbatkę koperkową (warto także by karmiąca matka na bieżąco popijała napary z kopru i kminu jako profilaktykę przed kolkami). W wielu przypadkach pomocna w rozluźnieniu okazuje kąpiel, a w ostateczności podanie specjalnych czopków z kminkiem, które dostępne są w każdej aptece.


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Crazybeaver.net