Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Rola taty w wychowaniu małego urwisa

Artykuł nr 62 utworzony: 21.05.2013, 11:17

Dla pełnego rozwoju i zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego, dziecko potrzebuje obojga rodziców. Jest to dla niego sytuacja optymalna (oczywiście nie bierzemy pod uwagę samotnego macierzyństwa czy rozbitych rodzin gdzie warunki z konieczności są inne), dlatego też warto się zastanowić nad zwiększaniem udziału tatusiów w wychowaniu dzieci.

Wykluczanie ojców

Współcześnie panuje niestety model rodziny, w którym mamy biorą na siebie wszystkie obowiązki i troski, ale też i radości, związane z rodzicielstwem na siebie, a tato nowo narodzonego malucha automatycznie zostaje zepchnięty gdzieś na margines. Oczywiście wciąż podkreśla się jego rolę i status jako żywiciela rodziny, tego kto ciężko pracuje poza domem by zapewnić dostatni byt i bezpieczeństwo maluchowi i jego matce. Jednak coraz większa grupa ojców czuje, że taka rola im nie wystarcza i nie ma się czego wstydzić. Dobry męski wzorzec to rzecz wręcz nieoceniona dla dziecka w każdym wieku. Kto powiedział, że tylko mama, teściowa czy zastęp ciotek wie jak dobrze opiekować się niemowlakiem lub przedszkolakiem.

 

Do czego przydaje się tata?

Panowie są tak samo kompetentni w opiece nad dziećmi i wokazywaniu im czułości co panie. Oprócz karmienia piersią nie ma właściwie takiej czynności, której nie mogliby podołać. Szczególnie chętni do pomocy, choć może otoczenie nawet ich o to nie podejrzewa, są młodzi mężczyźni, którym w dzieciństwie ich ojcowie nie okazywali zbyt wylewnie uczuć i nie poświęcali im dużo uwagi. Takie osoby wiedzą już jak ojcostwo nie powinno wyglądać i nie popełniają podobnych błędów. Często wręcz zdarza się w polskich rodzinach, że to tata jest od rozpieszczania, a mama od trzymania porządku.

Im dziecko jest starsze, tym większą uwagę przywiązuje do relacji z ojcem. Młodzi mężczyźni mogą z tych kontaktów czerpać wiedzę o tym jak powinien zachowywać się mężczyzna, na przykład w stosunku do kobiet i do całej swojej rodziny. W wielu przypadkach to tato jest też pierwszą osoba, która rozbudza w dziecku pasję do majsterkowania, motoryzacji czy wędkowania, a każda dziecięca pasja sprzyja rozwojowi. Dziewczynki także dużo zyskują na bliskości z ojcem. To dzięki niej tworzy się ich ideał przyszłego partnera. Tata jest też najlepszym kompanem do zabaw na świeżym powietrzu, wypraw w nieznane i rozmów na temat płci przeciwnej (i to też w każdym wieku).

 

Wsparcie dla mamy

Oprócz korzyści dla dziecka, jest również wiele spraw, na których partnerki młodych tatusiów mogą zyskać. Dzięki dużemu wsparciu psychicznemu, kobiety czują się bezpieczniej i mogą w pełni cieszyć się macierzyństwem. Takie drobiazgi jak zapewnienia o atrakcyjności fizycznej, liczne komplementy, czy zabieranie malucha na kilkugodzinny spacer by partnerka mogła odpocząć, pomagają przypomnieć sobie, że jest się nie tylko matką, ale także kobietą. Psychologowie podkreślają, że to bardzo cementuje związek.

Wreszcie w codziennym życiu liczy się także czysto prozaiczna siła fizyczna, której panowie mają po prostu więcej. Udział taty w dźwiganiu ciężkich zakupów, taszczeniu wózka po schodach czy też w wielogodzinnym noszeniu i bujaniu wcale już nie lekkiego malucha z pewnością będzie należycie doceniony.

Wbrew temu co myśli większość społeczeństwa i co pokazują reklamy, tata naprawdę jest potrzebny dziecku i całej rodzinie, i to nie tylko do zarabiania pieniędzy.


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Crazybeaver.net