Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Praca z domu – coś dla młodej mamy!

Artykuł nr 147 utworzony: 09.02.2016, 11:17

Satysfakcjonująca, zarówno pod względem psychicznym, jak i finansowym, kariera zawodowa wydaje się obecnie czymś nieosiągalnym dla kobiet mających małe dzieci. Czy rzeczywiście muszą się one pożegnać z karierą przynajmniej na te lata, kiedy maluchy są w domu, czy może jest jakieś wyjście pozwalające na bycie zarówno dobrą mamą, jak i kobietą sukcesu?

Dobra organizacja i pomoc to podstawa

Oczywiście nie w każdym przypadku praca z domu się sprawdzi. Jest wiele kapryśnych dzieci, które nie mają stałego harmonogramu spania, chorują gdy są małe lub w inny sposób absorbują całą uwagę swojej mamy. Często też sama kobieta jest zbyt pochłonięta nowymi obowiązkami i nie w głowie jej podejmowanie kolejnych życiowych wyzwań. Jest jednak także wiele pań, dla których perspektywa oderwania się od pieluszek i drzemek to istne wybawienie. Jeśli w dodatku potrafią one oddać część obowiązków partnerowi lub niani i nie mają problemów z prowadzeniem na przykład biura w domu, praca zdalna to coś dla nich.

Pierwszym wyzwaniem na tej drodze zawodowej jest szczere odpowiedzenie sobie na pytanie, jaki rodzaj zajęcia jesteśmy w stanie wykonywać mając w domu niemowlę lub przedszkolaka. Wiele może zależeć od tego, czy zdecydujemy się na całkiem nowe zajęcie, czy tylko zmodyfikujemy swoje dotychczasowe czynności zawodowe tak, byśmy mogły dzielić się ich efektami za pośrednictwem telefonu czy komputera. Pierwsze wyjście wymaga często jedynie rozmowy z pracodawcą i dostosowania grafików oraz warunków umowy, drugie wiąże się z potrzebą szerszego wglądu na rynek pracy i przemyślenia naszych umiejętności oraz predyspozycji zawodowych. Warto zacząć od przeglądania internetowych serwisów ogłoszeniowych pod kątem tego, co mogłybyśmy robić. Na tym etapie cierpliwość i wytrwałość to podstawa, gdyż niestety wiele ofert pracy zdalnej, szczególnie w naszym kraju, to wciąż nisko płatne zajęcia tymczasowe dla uczniów i studentów.

 

Samodyscyplina i zdolności komunikacyjne

Niezależnie od tego na jaką prace zdalną zdecyduje się młoda mama, powinna ona posiadać samodyscyplinę konieczną do wyznaczania granic w domu (co nie jest łatwe), zarówno sobie jak i rodzinie. Niezwykle ważna jest także elastyczność, gdyż przy małym dziecku nie zawsze da się zrobić to, co sobie zaplanowałyśmy, właśnie wtedy, kiedy sobie to zaplanowałyśmy. Trzeba umieć się dostosować i najlepiej od razu znaleźć sobie zajęcie, w którym bardziej liczą się efekty niż to by ,,być w pracy” od dziewiątej do piątej. Warto także pamiętać, że nawet jeśli nie ma ofert pracy odpowiadającej naszym wymaganiom, same możemy sobie taką pracę stworzyć. Przy odrobinie motywacji i kreatywności każda mama może założyć bloga parentingowego lub dołączyć do jednego z serwisów poradnikowych, w dziedzinie, w której do tej pory się specjalizowała na gruncie zawodowym. Dobrzy fachowcy są cenieni w Internecie, zatem szukajmy swojej niszy tematycznej i do dzieła!

 

Co można robić?

Pierwszą opcją wartą przemyślenia jest zdalna praca w centrum informacji, do której na początku wystarczy tylko telefon. Wiele młodych mam łączy zlecenia od różnych firm, nie tylko podając klientom informacje, ale także będąc dla nim wsparciem technicznym i serwisem.

Wiele mam narzeka, że dla osób z wykształceniem humanistycznym brakuje ciekawych ofert, gdy tymczasem z powodzeniem można wykonywać z domu takie prace jak tłumacz, redaktor czy autor tekstów reklamowych. Taka praca na zlecenie wiąże się z pewnym ryzykiem, ale też z czasem przynosi wiele ciekawych zleceń i naprawdę dobre zarobki. Przy okazji tak inspirującego wydarzenia jak zostanie mamą, warto rozważyć również wydanie książki (self-publishing jest ostatnio bardzo modny).

Dla mniej kreatywnych, a bardziej ścisłych umysłów jest wiele ofert pracy jako projektant stron internetowych, asystent czy nauczyciel pracujący on-line. Możliwości jest naprawdę wiele i o ile dysponuje się odpowiednią motywacją (a czas dla dziecka i praca w spokojnych domowych warunkach to chyba najlepsza motywacja na świecie) i szybkim łączem internetowym, to nie trudno znaleźć coś dla siebie.  


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Crazybeaver.net