Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Pierwsze jajko małego urwisa

Artykuł nr 36 utworzony: 28.03.2013, 14:37

Zbliżają się Święta Wielkanocne i wielu rodziców zadaje sobie w związku z tym pytanie czy ich dziecko może już jeść jajka, czy lepiej jeszcze z tym poczekać. Chcielibyśmy z jednej strony by nasz maluch otrzymywał wszelkie potrzebne, urozmaicone składniki odżywcze, a jajko jest ich przecież pełne, lecz z drugiej strony obawiamy się o zdrowie pociechy, bo przecież jajka to jedne z najpowszechniejszych alergenów.

Z okazji Wielkanocy postanowiliśmy odpowiedzieć na najbardziej dręczące w tej jajecznej kwestii pytania, czyli jak i kiedy zacząć podawanie dziecku jajek, oraz ile sztuk dziennie i tygodniowo powinno spożywać.

 

Kiedy zacząć i ile podawać

Pediatrzy i dietetycy zalecają podawanie dzieciom najpierw samych żółtek jaj. Powinniśmy rozpocząć gdy dziecko skończy siedem miesięcy. Na początek ograniczamy się do dodawania połowy żółtka co drugi dzień (jeśli dzielimy surowe jeszcze żółtko, to oddzielmy mniej niż 2 łyżeczki). By jedzenie się dobrze trawiło i nie wywoływało u malucha reakcji uczuleniowej, najlepiej jest podawać żółtko w postaci dodatku do dokładnie przetartych zup warzywnych. Niektórzy rodzice dodają je także do potraw ze zmiksowanych ugotowanych warzyw i mięsa.

Należy przy tym pamiętać, by jajko wcześniej zahartować, a po dodaniu do zupy dopilnować by całość się dokładnie zagotowała. Ogromnym błędem dietetycznym jest podawanie małym dzieciom surowych jaj, więc o koglu-moglu można na razie zapomnieć.

Gdy mały smakosz skończy już 9 miesięcy, możemy karmić go połową żółtka codziennie, a gdy przybędą mu kolejne dwa miesiące może już dostawać całe jajko od 3 do 4 razy w tygodniu. Zależnie od jego preferencji smakowych mogą to być jaja na twardo, w postaci jajecznicy lub lekkiego omletu.

 

Dlaczego jajka uczulają?

Mechanizm powstania tej alergii pokarmowej nie jest do końca zbadany i ma związek z ogólna nietolerancją kurzych protein. Z badań wynika, że znacznie częściej niż żółtko uczula białko, dlatego tez zaczynamy podawanie jajek od tego pierwszego.

Jeśli nasz maluch wykazuje jakiekolwiek objawy alergii pokarmowej po spożyciu jaja kurzego, należy je niezwłocznie odstawić, a w przyszłości skonsultować sytuacje z lekarzem. Może się bowiem okazać, że alergia miała charakter jedynie czasowy i mogła być spowodowana na przykład ogólnym stanem zdrowia dziecka lub też niedojrzałością jego układu pokarmowego.

Nawet w przypadku permanentnego uczulenia nasze dziecko nie musi zupełnie wykluczać jajek ze swojej diety. Może się bowiem okazać, że nie jest uczulone na jaja przepiórcze, kacze lub gęsie, które coraz częściej można kupić w polskich sklepach ze zdrową żywnością.

Jeśli jednak alergia zostanie z maluchem na stałe, trzeba od najwcześniejszych lat pilnować by nie spożywał on nie tylko samych jajek, ale także produktów zawierających w swoim składzie choćby ich niewielkie ilości.


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Crazybeaver.net