Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Pedodoncja – czyli wszystko co powinniście widzieć o stomatologii dziecięcej

Artykuł nr 129 utworzony: 16.06.2015, 17:45

Nikt nie ma wątpliwości co do konieczności regularnego odwiedzania stomatologa. Zdrowe zęby wpływają na sprawność fizyczną i samopoczucie całego organizmu człowieka. Bardzo ważna jest wczesna edukacja dziecka w tym zakresie, gdyż wczesne przekazanie dobrych nawyków może mieć ogromny wpływ nie tylko na zadbane oraz mocne zęby, ale i na ułożenie zgryzu. Poniżej kilka praktycznych informacji przed pierwszą wizytą u dentysty oraz odpowiedniej higieny jamy ustnej od małego.Kiedy należy odbyć pierwszą wizytę i co ze sobą powinniśmy zabrać?

Pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym powinniśmy odbyć zaraz po skończeniu przez dziecko roku. Dlaczego tak wcześnie, skoro dziecku nawet jeszcze wszystkie zęby (w większości przypadków) nie wyrosły? Przede wszystkim chodzi o zapoznanie rodziców z odpowiednią higieną jamy ustnej podopiecznego. Większość z opiekunów nie zdaje sobie sprawy, że złe nawyki, takie jak np.: zbyt długie ssanie piersi, ssanie kciuka może wpływać negatywne na ukształtowanie zębów. Przy okazji lekarz będzie mógł się przyjrzeć dziąsłom i błonie śluzowej malucha. Jeżeli nie mamy pewności, czy sprzęt jakim dbamy o jamę ustną dziecka jest odpowiedni, należy przynieść pastę do zębów i szczoteczkę, a dentysta oceni jakoś produktów.

Jak przygotować się przed pierwszą wizytą?

Kliniki stomatologiczne wzbudzają wiele emocji u maluchów. Warto odpowiednio wcześnie je do tego przygotować. Co możemy zrobić aby zminimalizować strach?

- Czytanie dziecku książek, w których dzieci odwiedzają dentystę. Wczesne zapoznawanie je z tematyką stomatologiczną pozwoli na oswojenie się    z czymś zupełnie nowym, np. Basia i dentysta autorstwa Zofii Staneckiej.

- Zaznajomienie dziecka z zawodem dentysty i ogólne przekazanie informacji o tym jak ważna jest higiena jamy ustnej.

- Zabawy w leczenie sobie nawzajem zębów.

- Pozwól dziecku wybrać szczoteczkę do zębów spośród tych dostępnych w sklepie.

- Jeżeli używasz elektrycznej szczoteczki, możesz zademonstrować jak odgłos tej szczoteczki jest zbliżony do tego jaki wydaje sprzęt w                 gabinecie stomatologicznym.

Jak powinno się dbać o zęby niemowlaków i dzieci?

Najlepszym sposobem jest przemywanie po każdym posiłku jałowym gazikiem i przegotowaną, letnią wodą. Kiedy dziecko podrośnie i zaczną wyżynać się pierwsze zęby można przejść do zakupu szczoteczki i pasty do zębów. Pamiętaj, aby pasta była dostostosowana do wieku dziecka z odpowiednią ilością fluoru. Nie należy dzieci zostawiać samych przy szczotkowaniu, gdyż: po pierwsze same nie potrafią zadbać o należytą higienę, po drugie mogą nie wypluć całej pasty, po trzecie bakterie nie tylko osadzają się na zębach, ale także na języku i po wewnętrznej stronie polików. „Mleczaki” są słabe i nawet po wypadnięciu mogą przenosić choroby na stałe siekacze. Nie lekceważ próchnicy zębów! Gabinety stomatologiczne dysponują kolorowymi wypełnieniami, które odwracają strach od samego zabiegu, a koncentrują na wyborze koloru plomby.

Jak sobie poradzić z wyrastającymi ząbkami?

Aby zmniejszyć ból u dziecka można mu podawać do gryzienia specjalne gryzaczki lub samemu masować dziąsła.

Jak powinna przebiegać pierwsza wizyta?

Pozwól dziecku być samodzielnym i nie interweniuj o ile nie będzie to konieczne. Jeżeli grzecznie siedzi samo na fotelu, to nie ma konieczności uspokajania i kurczowego trzymania za rękę. Możesz także przygotować odtwarzacz z muzyką lub audiobookiem. Nie wymawiaj przy maluchu słowa ból i pozwól działać lekarzowi!

Czym należy się kierować przy wyborze gabinetu?

Pedodoncja zajmuje się leczeniem małych zębów, dlatego nie zabieraj dziecka do dorosłego dentysty. Nawet jeżeli stomatolog dla dorosłych jest wybitnym specjalistą w swojej dziedzinie, to może nie mieć odpowiedniego podejścia do najmłodszych. W Polsce jest wiele klinik oferujących pedodoncję, m.in. Polmedico w Bielsko-Białej.


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Crazybeaver.net