Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Odpowiedni stomatolog dla dziecka - jak wybrać?

Artykuł nr 134 utworzony: 25.08.2015, 17:35

Wybór profesjonalnego stomatologa jest bardzo ważny, zwłaszcza, jeżeli chodzi o dzieci. Pierwsze wizyty nie powinny okazać się dla malucha niekomfortowe czy traumatyczne - to uczucie może pozostać w pamięci i warunkować podejście dziecka do wizyt u dentysty w przyszłości (także w dorosłym życiu).

Jak się okazuje, na rynku istnieją gabinety stomatologiczne przystosowane także dla dzieci, natomiast sami dentyści nie dysponują już tylko wiertłem i kleszczami do wyrywania zębów, które pamięta większość dorosłych. Dzisiaj gabinety dentystyczne są kolorowe, a same zabiegi bezbolesne i komfortowe. Czym kierować się przy wyborze, żeby trafić z dzieckiem właśnie do takiego gabinetu - zdradzają profesjonaliści z kliniki Codzienna Stomatologia.

Szukając gabinetu miejmy na uwadze przede wszystkim potrzeby i emocje naszej pociech - niech z pierwszej wizyty wyniesie tylko te pozytywne. Popytajmy wśród znajomych, śledźmy w sieci specjalistyczne fora, przeglądajmy strony internetowe i oferty klinik w mieście. Każda z tych, która w swoich usługach uwzględnia leczenie dziecka, powinna oferować tzw. wizytę adaptacyjną. To najlepszy sposób na pierwszy kontakt malucha ze stomatologiem. Najlepiej przyprowadzić dziecko w wieku dwóch lub trzech lat. W większości placówek wizyty adaptacyjne są bezpłatne lub kosztują tyle ile zwykła konsultacja. Odbywają się grupowo lub indywidualne, ale zawsze z rodzicami. Na taką wizytę możemy zapisać nawet zdrowe dziecko, chociaż większość klinik w ramach każdego zabiegu proponuje krótką wizytę adaptacyjną, tak, by dziecko poczuło się swobodniej i mniej obco.

Strach przed dentystą minimalizują także specjalnie przygotowane gabinety. Kolorowe ściany, kąciki zabaw, bajkowy wystrój oraz zabawny sprzęt taki jak fotele w kształcie zwierząt rozpraszają uwagę i sprawiają, że maluch nie czuje presji związanej z czekającym go leczeniem.

Jeżeli klinika lub gabinet, którego szukamy spełnia powyższe kryteria, możemy przypuszczać, że rzeczywiście jest dostosowany do potrzeb dziecka. Komfort psychiczny jest bardzo ważny, jednak równie ważna jest jakość świadczonych usług. Dlatego jeżeli wizualne wrażenie jest dobre, dowiedzmy się, jaki sprzęt i jakie metody leczenia są w nim stosowane.

Dowiedzmy się o metodę znieczulenia. Czasy igieł już dawno za nami, w profesjonalnej i nowoczesnej klinice dziecko powinno zostać poddane znieczuleniu komputerowemu The Wand. Z racji wyglądu potocznie nazywa się go "magiczną różdżką": wydający dźwięki komputer znieczula bardzo precyzyjnie, dzięki czemu nasza pociecha nie czuje bólu i odrętwienia. Kliniki takie jak Codzienna Stomatologia dodatkowo oferują smakowe żele znieczulające oraz kolorowe wypełnienia. W dobrym gabinecie powinno być przeprowadzone bezbolesne leczenie próchnicy, fluoryzacja dla dzieci (z użyciem pianki o owocowym smaku), lakowanie, czyli zabezpieczenia zębów mlecznych oraz ich bezbolesne usuwanie.

Pamiętajmy jednak, że podejście malucha do wizyty u dentysty kształtuje się na długo przed jego pierwszą wizytą. Dziecko rejestruje bowiem nasze zachowanie i emocje związane z wizytami u stomatologa. Nie można przy nim mówić o strachu przed leczeniem, o dyskomforcie czy bólu. Dziecko na pewno to zapamięta i trudno będzie je później przekonać, że wizyta u dentysty nie jest taka straszna. Jak najwcześniej zacznijmy rozmawiać z naszą pociechą o zębach, o ich roli, o urodzie uśmiechu, dbajmy także o wpojenie im nawyków higienicznych związanych z zębami. Im wcześniej zaczniemy, tym mniej problemów z zębami maluch będzie miał w przyszłości.


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Crazybeaver.net