Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Ochrona skóry malucha przed słońcem

Artykuł nr 59 utworzony: 13.05.2013, 11:45

Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi wiele trudnych zadań dla rodziców małych dzieci. Jednym z nich jest skuteczna ochrona delikatnej dziecięcej skóry przed niebezpiecznymi promieniami słonecznymi.

Dlaczego nadmiar słońca jest groźny?

Znajdujące się w świetle słonecznym promienie ultrafioletowe (UVA i UVB) docierają do nas przez cały rok, ale od maja do końca sierpnia są najintensywniejsze i mogą powodować najwięcej szkód w ludzkim organizmie. Promienie UVA są odpowiedzialne za wywoływanie zmian nowotworowych skóry, czyli czerniaka, a promienie UVB powodują uczucie ciepła, zaczerwienienia oraz w konsekwencji poparzenia skóry. Małe dzieci powinny unikać przebywania latem bez odpowiedniego zabezpieczenia na ostrym słońcu, szczególnie w godzinach od 10 do 15, ponieważ ich skóra jest wyjątkowo wrażliwa na działanie szkodliwego promieniowania. Im częściej dziecko doznaje poparzeń słonecznych, tym większe jest prawdopodobieństwo jego zachorowania na czerniaka. Udowodniono naukowo, że dorośli, którzy doznawali poparzeń promieniami UV w dzieciństwie, znacznie częściej chorują na nowotwory skóry.

Do niebezpiecznych skutków działania słońca należy też odwodnienie i wysoka gorączka, które bardzo często zdarzają się u niemowlaków. Kilkumiesięczne maluchy powinny znajdować się pod szczególną ochrona przeciwsłoneczną.

Wiadomo powszechnie, że różne typy skóry różnie reagują na słońce. Osoby z jasna karnacja i z jasnymi włosami (a już szczególnie blade, piegowate rudzielce) powinny wyjątkowo mieć się na baczności, ale ciemna skóra tez nie jest gwarancją bezpieczeństwa. Rodzice powinni pamiętać, że nie tylko zaczerwienienia i bąble są silną reakcją obronna na promienie UV, ale także opalenizna, a nawet piegi.

 

Skuteczna ochronna

Podstawą ochrony małego urwisa przed poparzeniami słonecznymi i ich skutkami powinno być przede wszystkim trzymanie go w domu w godzinach największego nasłonecznienia. Jeśli już dziecko bawi się na dworze to zadbajmy o to, by przebywało w wyraźnym cieniu. Niezwykle ważne są też oczywiście filtry słoneczne w postaci mleczka, kremu lub aerozolu. Pamiętajmy, że niemowlaki powinny mieć specjalne kosmetyki z apteki, przeznaczone dla ich grupy wiekowej, ponieważ w preparatach dla dorosłych znajduje się zbyt dużo substancji, które mogłyby je uczulić. To samo dotyczy starszych dzieci, dla których jest specjalna, bezpieczna dla nich grupa produktów. Dla dzieci konieczna jest najwyższa ochrona, dlatego kupujmy produkty o wysokim faktorze najlepiej 30 lub nawet 50.

By skóra malucha była zupełnie bezpieczna, należy aplikować filtry pół godziny przed jej wystawieniem na słońce, oraz powtarzać tę czynność co 2 godziny. Oczywiście nie da się tak potraktować całego ciała dziecka. Usmarowane będzie się bardziej pociło i marudziło, dlatego aplikujemy kosmetyki tylko na te części ciała, których nie da się ochronić w inny sposób.

 

Nie do przecenienia jest także odpowiedni strój i akcesoria. Samym smarowaniem nic się nie zdziała. W gorące dni ubierajmy dzieci w jasny, przewiewny strój z naturalnych i oddychających tkanin takich jak bawełna. Na rynku są już ubrania z tkanin wzbogaconych filtrami słonecznymi, którymi z pewnością warto się zainteresować.

Starsze dzieci przed wyjściem z domu warto zaopatrzyć, oprócz luźnej koszulki zakrywającej całe ramiona, także w dobre okulary przeciwsłoneczne z atestem oraz w nakrycie głowy, na przykład w czapeczkę z daszkiem lub szerokim rondem, która prócz oczu i twarzy ochroni także szyje i kark.

Maluchom podróżującym w wózkach możemy pomóc poprzez montaż parasolki lub specjalnego żagielka, w które są teraz zaopatrywane prawie wszystkie wózki. Bardzo skuteczna okazuje się też często zwykła tetrowa pieluszka zarzucona na wózek, która tworzy przeciwsłoneczny namiocik. Podczas dużych upałów można ją dodatkowo zmoczyć w chłodnej wodzie.

Dopiero przy zastosowaniu wszystkich powyższych środków będziemy mogli być pewni, że promienie słoneczne nie wyrządzą żadnych szkód delikatnej skórze naszego malucha.


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Crazybeaver.net