Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Nie lekceważ kaszlu u niemowlaka!

Artykuł nr 141 utworzony: 23.10.2015, 09:20

Kaszel, zarówno u dzieci jak i u dorosłych, jest jedną z najczęstszych oznak chorobowych. To odruchowa reakcja u organizmu atakowanego przez wirusy lub bakterie, który stara się ich pozbyć. Niestety jednak, choć kaszel jest potrzebny i pożyteczny, bywa też bardzo niebezpieczny. O ile dorośli radzą sobie z nim całkiem dobrze, o tyle małe dzieci (w normalnych przypadkach chorujące nawet do dwunastu razy w roku) należy wspomagać, zarówno w walce z kaszlem suchym, jak i mokrym. Bagatelizowany kaszel może być bardzo niebezpieczny!

Gdy maluch kaszle

Kaszel u niemowlaka może być spowodowany bardzo licznymi chorobami. Mogą go powodować infekcje bakteryjne, wirusowe, ale także coraz liczniejsze u najmłodszych pacjentów alergie. Rodzice bardzo często nie są w stanie sami określić źródła dokuczliwego kaszlu, dlatego tak ważne jest, by na czas skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który dobierze odpowiedni dla malucha lek. Najlepiej, od razu gdy pojawi się kaszel, rozwiać wątpliwości co do tego, czy mamy do czynienia ze zwykłym przeziębieniem, czy też z zapaleniem oskrzeli, zatok, a może z grypą. Im wcześniej się tym zajmiemy, tym lepiej. Pamiętajmy, że nieleczony kaszel (lub leczony źle) może trwać nawet kilka tygodni.

W leczeniu tej przykrej dolegliwości należy brać pod uwagę nie tylko to, że stanowi ona zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dziecka, gdyż wydzielina z płuc blokuje drogi oddechowe, co jest bardzo niebezpieczne, ale także wpływa na stan psychiczny malucha i całej rodziny. Kaszel u niemowlaka oznacza najczęściej ciągłe rozdrażnienie, problemy ze snem i jedzeniem, płacz, a także poczucie frustracji i niemocy u rodziców. Można temu łatwo zapobiec podając odpowiedni lek i stosując zabiegi profilaktyczne.

Suchy czy mokry?

Dlaczego to rozróżnienie jest tak ważne, że pojawia się praktycznie w każdym poradniku dla rodziców? Dlatego że, wbrew powszechnej opinii, kaszlu suchego nie powinno się leczyć tym samym środkiem co kaszlu mokrego (nazywanego też kaszlem z wydzieliną). Te dwa rodzaje dolegliwości mają zupełnie inny charakter i nie można ich traktować jednakowo. Kaszel suchy pojawia się zwykle na początku infekcji, powodując najpierw łaskotanie i drapanie w gardle oraz w krtani, które może przechodzić w dość bolesne uczucie ściskania w klatce piersiowej, wyjątkowo niekomfortowe dla niemowlaków. Nie powinno się także lekceważyć kaszlu suchego jako tego mniej groźnego. Kaszel z wydzieliną natomiast to proces pozbywania się flegmy z płuc i całych dróg oddechowych. Wydzieliny w czasie choroby jest więcej i staje się gęstsza, ponieważ to właśnie z nią ciało próbuje się pozbyć toksyn wyprodukowanych przez chorobotwórcze drobnoustroje.

Dobry lek na kaszel suchy powinien łagodzić i tłumić objawy takie jak drapanie czy gilgotanie w gardle, by wraz z nimi zanikł odruch kaszlu. Natomiast lek na kaszel mokry musi nawilżać układ oddechowy i rozrzedzać wydzielinę by mogła ona swobodnie opuścić ciało małego pacjenta, z czym często bywa problem.

Niezależnie od tego z jakim kaszlem mamy do czynienia, powinniśmy poradzić się lekarza lub farmaceuty i zastosować któryś z nowoczesnych i skutecznych leków. Do wyboru są nie tylko leki w postaci syropów oraz tabletek, ale także bardzo wygodne inhalacje, od razu przynoszące ulgę niemowlakom. Ważne jest także byśmy pamiętali o wietrzeniu i nawilżaniu powietrza w pokoju dziecka, a także o jego delikatnym oklepywaniu, pomagającym uwolnić drogi oddechowe od zalegającej w nich wydzieliny. Stosując się do tych wskazówek, mamy szansę szybko zapomnieć o chorobie naszego szkraba.


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Crazybeaver.net