Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Mamo, dbaj o kręgosłup!

Artykuł nr 95 utworzony: 29.07.2013, 12:28

Jedną z najbardziej przykrych stron ciąży są bardzo częste kłopoty z kręgosłupem, które często przechodzą w trwałe dolegliwości, nękające kobiety przez wiele lat. Nie da się ukryć, że macierzyństwo jest dla kobiecego ciała dużym wysiłkiem, a największy ciężar ciąży unosi właśnie kręgosłup, który dźwiga wszystkie dodatkowe kilogramy. Oprócz sporego obciążenia, wpływającego na kobiecą postawę i wywołującego częste bóle pleców, które ustępują po odpoczynku, najczęstszym problemem matek jest rwa kulszowa.

Skąd ten ból?

Sztywne mięśnie, rwący ból w dole pleców przechodzący coraz niżej, a w końcu całkowite unieruchomienie, to najpopularniejsze objawy rwy kulszowej. Cierpi na nią bardzo wiele osób, u których dolegliwości powoduje nadmierny wysiłek, długie siedzenie w bezruchu czy niekontrolowany nagły skręt tułowia. Jednak wśród ciężarnych jest zdecydowanie najwięcej pacjentek lekarzy ortopedów, skarżących się właśnie na tę dolegliwość. Ból w dole pleców u kobiet przy nadziei powoduje dziecko w jej łonie, które przy niektórych pozycjach ciała może intensywnie uciskać na nerw kulszowy, co powoduje ogromny ból u matki. Sytuacja jest o tyle trudna, że większość lekarzy i farmaceutów odradza ciężarnym stosowanie jakichkolwiek silnych leków przeciwbólowych i maści, które w innych przypadkach bywają bardzo pomocne. Duże trudności może przysporzyć także stosowanie się do zaleceń mówiących o ułożeniu się w wygodnej pozycji na brzuchu i podkładaniu pod niego poduszki. Kobiety w zaawansowanej ciąży raczej nie mogą ułożyć w ten sposób ciała by było im wygodnie i nie bolało. Co więc nam pozostaje? Fizjoterapia, czyli ćwiczenia i dobry masaż.

 

Masażysta działa cuda

Profesjonalny, sprawdzony masażysta to często jedyny ratunek dla kobiet walczących w czasie ciąży, a także po niej (wadliwa postawa z czasu ciąży może się utrwalać i powodować ból nawet gdy dziecko nie uciska już nerwów) z atakami rwy kulszowej o różnym stopniu nasilenia. Masażyści i fizjoterapeuci nie tylko wykonują zabiegi na kręgosłup w przychodniach i klinikach. Wielu z nich dobiera także indywidualny program ćwiczeń oraz odwiedza swoje pacjentki w domach, co w obu przypadkach ma duże znaczenie dla kobiet, szczególnie w zaawansowanej ciąży lub zaraz po porodzie. Z taką opieką ciąża nie boli.


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Crazybeaver.net