Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Kwas foliowy niezbędny nie tylko przed ciążą

Artykuł nr 86 utworzony: 28.06.2013, 12:38

Większość kobiet w Polsce jest świadoma tego, że jeszcze przed zajściem w ciążę powinny przez kilka miesięcy zażywać odpowiednie dawki kwasu foliowego, czyli witaminy B9. Lekarze ginekolodzy, oraz wiele źródeł książkowych i prasowych, skutecznie przekazują informacje o zgubnych skutkach, jakie dla zdrowia rozwijającego się w brzuchu dziecka może mieć niedobór tej ważnej substancji. Niewiele jednak osób wie, że podczas ciąży także należy uzupełniać poziom kwasu foliowego, a także o tym, że niezależnie od płci i wieku (tak, także nie będąc ciężarną kobietą) możemy cierpieć na jego groźne dla zdrowia niedobory.

Przed ciążą i w ciąży

Witamina B9 odgrywa w naszym ciele ważną rolę wszędzie tam, gdzie dochodzi do intensywnych podziałów komórkowych, a rozwijający się w ciele matki płód jest właśnie takim przypadkiem. Dodatkowo odpowiednie nasycenie organizmu matki kwasem foliowym jest w stanie uchronić dziecko przed poważnymi wadami rozwojowymi, a nawet śmiercią, ponieważ substancja ta jest niezbędna do odpowiedniego rozwoju cewy nerwowej, z które z czasem wykształca się mózg i cały układ nerwowy płodu. Omawianą substancję należy zażywać zarówno przed zajściem w ciążę, jak i przez pierwsze jej tygodnie, ponieważ wpływa również na odpowiednie zachowanie kodu genetycznego, co ma duże znaczenie w nabywaniu przez dziecko cech dziedzicznych.

 

Kto jeszcze powinien suplementować kwas foliowy?

Kwas foliowy jest substancją naturalnie występującą w wielu składnikach zdrowej i zbilansowanej diety, takich jak zielone warzywa liściaste, cytrusy, produkty pełnoziarniste czy strączki. Niestety często zbyt uboga, niezdrowa dieta, niewłaściwe łączenie produktów, stres lub alkohol, sprawiają, że w naszym ciele obniża się poziom kwasu foliowego. Jest on niezbędny nie tylko podczas ciąży, ponieważ wpływa także na prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego i nerwowego. B9 odgrywa także ważną rolę w procesach krwiotwórczych (razem z witaminą B12), dlatego też jeśli cierpisz na anemię lub ciągłe uczucie przemęczenia, to również może być wina niedoborów cennego kwasu foliowego.

 


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Crazybeaver.net