Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Kąpanie małego urwisa

Artykuł nr 65 utworzony: 22.05.2013, 13:24

Poza karmieniem, tej części opieki nad noworodkiem i niemowlakiem rodzice obawiają się najbardziej. Obawy o to czy maleństwo się nie zaziębi, nie zadławi lub nie zapłacze ze strachu są uzasadnione, ale niepotrzebne. By się ich pozbyć, wystarczy tylko zapoznać się z naszymi prostymi wskazówkami.

W czym go kąpać?

Najpowszechniej używanym sprzętem do kąpieli są oczywiście plastikowe wanienki, jednak z ich użytkowaniem wiąże się wiele trudności. Trzeba przecież przynieść i nalać wodę, ustawić wanienkę na jakimś podwyższeniu, a potem umyć malucha, oczywiście pamiętając cały czas o przytrzymywaniu karku i główki jedną ręką. Nie jest to proste zadanie do wykonania w pojedynkę. Dobrą alternatywą dla wanienki są specjalne kubełki dla niemowlaków (pomagają też w kolkach), miski, a nawet umywalki łazienkowe. Wielu rodziców zabiera też maluchy ze sobą do wanny i pod prysznic. Jedyne o czym tak naprawdę trzeba pamiętać, to by woda była nie za ciepła i nie za zimna (sprawdzamy łokciem lub termometrem) oraz o odpowiednich łagodnych kosmetykach i akcesoriach do kąpieli.

 

Czego używać do mycia?

Poddając się codziennym (lub co drugi dzień) zabiegom higienicznych w wodzie, mały czyścioch potrzebuje łagodnego płynu do kąpieli, najlepiej aptecznego środka nie zawierającego mydła. Niemowlaki, które mają już czuprynę, będą też potrzebować odpowiedniego szamponu. Niezbędne będą również waciki do przemywania, albo delikatna flanelowa myjka, która nie podrażnić wrażliwej skóry dziecka. Do przemywania oczu używamy wacików nasączonych solą fizjologiczną, ale tylko gdy oczy są zamknięte.

Po kąpieli przyda nam ręcznik z miękkiej froty, najlepiej w postaci specjalnego rożka z kapturkiem na mokrą główkę. W zasięgu ręki powinien znaleźć się także puder i pieluszka, tak by nie szukać ich już i nie zostawiać dziecka samego.

 

Dla zdrowia i bezpieczeństwa

Najważniejszą sprawą przy kontakcie z wodą malucha jest jego ciągła obserwacja. Nawet na chwilę nie możemy spuścić dziecka z oczu, ponieważ może się utopić. Pamiętajmy by starszym dzieciom, które już bez podtrzymywania będą pluskać się w kąpieli, podkładać matę antypoślizgową. Można także dla większego bezpieczeństwa przykleić do wanny lub brodzika na stałe specjalne gumowe przylepce antypoślizgowe.

Niezmierne ważne jest też by rodzic nieumyślnie nie zagroził niczym dziecku. Dlatego pamiętajmy by nigdy nie czyścić małych uszu patyczkami z wacikami dla dorosłych. Czyścimy delikatnie tylko zewnętrzne części małżowiny usznej nie grzebiąc i nie gmerając w środku, ponieważ błonę bębenkową noworodka czy niemowlaka bardzo łatwo jest uszkodzić. I oczywiście przy każdej kąpieli używamy łagodnych kosmetyków z atestem i bez mydła, przeznaczonych specjalnie dla wrażliwej skóry maluchów.

Przy zastosowaniu tych podstawowych zasad, nasz mały czyścioch z pewnością będzie bezpieczny w kąpieli, która z wiekiem powinna mu dostarczać coraz więcej radości.


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Crazybeaver.net