Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Jak urządzić pokój dla alergicznego malucha?

Coraz więcej rodzin boryka się z problemem dziecięcego uczulenia na wiele różnych alergenów. Okazuje się, że oprócz systematycznego podawania leków i unikania substancji wywołujących silne reakcje obronne organizmu, bardzo ważną rolę w walce z alergią odgrywa sposób, w jaki urządzimy pokój wrażliwego małego urwisa.

Im mniej, tym lepiej

Logicznie rzecz ujmując, alergia pojawia się, gdy jest obecny wywołujący ją alergen. Jeśli więc wiemy na co uczulone jest nasze dziecko, powinniśmy robić wszystko by ograniczyć jego kontakt z groźnymi substancjami. Ułatwi nam to znacznie ograniczenie w dziecięcym pokoju takich elementów jak dywany, chodniki, zasłony, narzuty, poduszki czy pluszaki. Kryją się w nich bowiem ogromne ilości kurzu oraz żyjących w nim roztoczy, które wraz z sierścią psia i kocią, zalicza się do najsilniejszych alergenów. Wszystkie one kryją się we wspomnianych miejscach, pełnych włókien i zakamarków, z których trudno je usunąć. Jeśli więc zamiast firan, wewnętrznych żaluzji czy ciężkiej wykładziny, zainstalujemy łatwe w czyszczeniu rolety i płytki lub panele, pozbędziemy się sporej ilości groźnych alergenów. Bez względu na to jednak, jak minimalistyczny i łatwy w czyszczeniu będzie pokój dziecięcy, nie uzyskamy potrzebnych efektów, bez systematycznego sprzątania wszystkich powierzchni dobrym odkurzaczem z filtrem i wilgotną ściereczką.

 

Uważaj na drobiazgi

Kurz jest wszędzie, gromadzi się nawet w najdrobniejszych zagłębieniach. Wielu rodziców nie podejrzewa nawet, że może być w pęknięciach w ścianach i podłogach, na łuszczących się tapetach oraz w z pozoru czystej pościeli. Jeśli chodzi o tę ostatnią, to oprócz częstego prania i wietrzenia (pokój dziecka powinien być codziennie wietrzony) warto także pomyśleć o specjalnych poszewkach półprzepuszczalnych, nie gromadzących kurzu ani roztoczy. Jeśli zaś chodzi o ściany i podłogę, to w pokoju małego alergika powinny być zawsze w idealnym stanie, bez pęknięć, o gładkich, zmywalnych powierzchniach. Jest to szczególnie ważne, ponieważ do częstych i wyjątkowo groźnych uczulaczy należą także grzyby, rozwijające się w domu w wilgotnych zakamarkach, takich właśnie jak pęknięcia w podłodze.

 

Rodzicielskie sposoby

Wieloletnia walka z alergenami skłania wielu rodziców do stosowania licznych, mniej lub bardziej skutecznych metod. Wiele mam chcących upewnić się, że ich dziecko jest bezpieczne, poddaje na przykład szczególnie lubiane pluszaki zamrażaniu w workach foliowych, co skutecznie lecz na krótko, zabija roztocza żyjące w kurzu. Częstym sprzymierzeńcem walki z alergią na kurz i pyłki są również specjalne preparaty w postaci pianek nanoszonych na dywany i kanapy, a następnie odkurzanych. Coraz liczniejsze jest także grono rodziców instalujących klimatyzację z filtrami antypyłkowymi, choć tego akurat rozwiązani nie polecają pediatrzy, zalecający raczej uwagę, rozsądek i tradycyjne wietrzenie.


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Michał Bollin