Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Jak sobie radzić z dzieckiem alergikiem?

Artykuł nr 125 utworzony: 29.04.2015, 14:13

Bycie mamą alergika nie jest prostym zadaniem. Każdego dnia toczymy nieustającą wojnę z niewidocznym wrogiem, którym jest alergen. Alergicy doskonale wiedzą, co mają robić w przypadku kontaktu z czynnikiem wywołującym alergię, ale dzieci nie są tego świadome i musimy nad nimi czuwać. Postaramy się więc przekazać kilka skutecznych sposobów na to, jak oswoić alergię i mieć ją pod kontrolą.Wszystko jest zapisane w genach

“Twoje dziecko to cała ty!”, “Ma twoje oczy”, “No skóra z taty ściągnięta”. Słyszałaś to? Zapewne nie raz. Wszystkie znajome, ciocie, babcie, kuzynki, wujkowie, a nawet obce osoby szukają u dzieci podobieństwa do rodziców. Wygląd dziecka warunkują nasze geny, w końcu potomstwo to “nowa wersja rodziców”. Jednak wraz z cechami wyglądu możemy też przekazać dziecku np. skłonności do alergii. Alergikami są najczęściej te dzieci, których przynajmniej jeden rodzic też się z nią zmaga. Jeśli oboje rodziców ma uczulenie, prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej u dziecka rośnie. Najmniejsze jest, jeśli żadne z rodziców nie ma alergii, ale równie dobrze w genach mogli ją przekazać dziadkowie.

Wykonaj testy

Tak naprawdę dopóki dziecko nie zetknie się z alergenem, nie jest wiadomo, czy ma uczulenie. Przekonać możemy się o tym wykonując proste badania. Oczywiście wszystko z rozsądkiem, bo jeśli dziecko nie wykazuje oznak alergii, to szkoda je stresować dodatkowymi badaniami. Musimy obserwować nasze potomstwo i starać się wyłapywać takie sytuacje jak częstsze kichanie, wysypka, częste drapanie się czy ataki duszności. Najtrudniej jest u najmłodszych, które nie potrafią artykułować tego, co im dolega, więc tutaj jesteśmy zdani na siebie.

Najczęstyszymi przyczynami alergii są:

  • pyłki roślin (lipa, brzoza, trawa i wiele więcej)

  • orzechy

  • sierść zwierząt

  • pyłki kurzu

  • owoce

  • orzechy

  • mleko krowie

Lista ta nie wyczerpuje listy alergenów. Tak naprawdę możemy być też uczuleni na różnego rodzaju materiały. Są ludzie, którzy nie mogą nosić gumowych rękawiczek do sprzątania, ze względu na uczulenie na lateks, z którego się je wykonuje.

Unikaj alergenów

Prosto jest powiedzieć, trudno wykonać. Dorosły doskonale rozumie, dlaczego nie może zjeść tortu z orzechami, ale dla dziecka to nie jest takie oczywiste. Dziecko musi wiedzieć, że pewnych rzeczy musi unikać. Dlatego jeśli mu odmawiasz kawałka tortu, wytłumacz mu, że to przez alergię, która może zaszkodzić jego zdrowiu. Oczywiście nie strasz dziecka tym, że spuchnie mu język, że nie będzie mógł oddychać i że to zagraża jego życiu. Postaraj się mu wytłumaczyć to delikatnie. I jeśli dziecko nie może zjeść tortu, to ty, jako rodzic, z którego dziecko bierze przykład, też odmów tortu. Wtedy maluchowi będzie raźniej, ale pomoże mu w tym rekompensata, np. w postaci słodkiego owoca czy też innego rodzaju tortu, np. bezowego.

Poinformuj innych o alergii

Nie tylko ty, dziecko i najbliższa rodzina powinniście wiedzieć o jego alergii. Poinformuj o niej też opiekunów dziecka ze szkoły czy kolonii. Kiedy ty się nie zajmujesz dzieckiem, to oni przejmują rolę opiekuna. Poinformować wychowawcę o alergii możesz podczas spotkania, ale najprościej będzie mu przekazać kartkę, gdyż wtedy jest większa szansa, że opiekun nie zapomni o tym. Dzięki temu będzie czuwać nad dzieckiem, a w przypadku kontaktu z alergenem będzie wiedział jak zareagować - doradzają specjaliści z forumdlamam.pl. W przypadku alergii pokarmowej powinny wiedzieć też panie ze stołówki, jeśli dziecko jada obiady w szkole. Powinny wtedy one zastąpić dany produkt innym, równie wartościowym dla właściwego rozwoju dziecka.

Jeśli twoje dziecko idzie na przyjęcie urodzinowe do kolegów z klasy, o alergii poinformuj też organizatora przyjęcia. Najczęściej są nimi rodzice kolegi. Im wcześniej im przekażesz informację, tym więcej będą mieli czasu na zastanowienie się, jak zastąpić dziecku produkt, którego nie może zjeść.

Życie z alergią nie musi być przykre. Wystarczy po prostu wiedzieć, jak się z nią obchodzić. Dzięki temu oswajamy to co nieznane i podporządkowujemy to do siebie.

Więcej na stronie: http://forumdlamam.pl/zywienie-przedszkolaka-f61.html


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Crazybeaver.net