Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Jak sobie radzić z biegunkami u niemowlaków?

Artykuł nr 26 utworzony: 25.03.2013, 14:40

Wielu młodych rodziców przywiązuje przesadną wagę do wyglądu kupki swojego dziecka oraz do częstości jego wypróżnień. Jeśli maluch nie ma oznak bólu, a jego wypróżnienia mają cały czas podobny wygląd i zbliżona częstotliwość, mamusie i tatusiowie nie mają powodów do obaw. Poważne problemy mogą się natomiast pojawić w przypadku biegunki, czyli częstszego niż 5 razy na dobę wydalaniu kału, któremu w skrajnych przypadkach może towarzyszyć także śluz, krew i ropa.

Biegunka, podobnie jak gorączka i wymioty, jest mechanizmem samoobrony ludzkiego organizmu, który stara się, poprzez intensywne wydalanie, pozbyć się tego co mu szkodzi. Bardzo często jest ona objawem zatrucia pokarmowego i alergii, ale może także towarzyszyć infekcjom wirusowym i bakteryjnym, a nawet być skutkiem stresu. W zależności od tego, jakie są jej przyczyny, ustala się sposób leczenia kłopotliwych objawów.

Biegunka bywa bardzo groźna, zwłaszcza jeśli towarzyszą jej silne wymioty, co ma często miejsce w przypadku bakteryjnego zapalenia układu pokarmowego oraz wielu błędów żywieniowych. Istnieje wtedy ryzyko poważnego odwodnienia i w tym przypadku powinniśmy jak najszybciej udać się z dzieckiem do lekarza.

Leczenie biegunki jest tak naprawdę leczeniem jej przyczyn, czyli konkretnych chorób i dolegliwości, które ją spowodowały. Podczas łagodnej biegunki, gdy dziecka nie ma żadnych innych objawów, zazwyczaj wystarczy wyeliminować z diety na dwa dni wszystkie pokarmy oprócz mleka. Można także, o ile maluch przyjmuje już pokarmy stałe, podawać mu jedynie ryż z miksowana marchewka bez przypraw.

Jeśli jest to jednak poważniejsza sprawa, występuje gorączka i wymioty, lekarze zalecają podawanie roztworu gastrolitu co pół godziny oraz wyeliminowanie wszystkich pokarmów poza mlekiem matki. W przypadku starszych dzieci po okresie podawania jedynie wody, rozpoczyna się karmienie kleikami ryżowymi i gotowanymi warzywami aż do ustąpienia objawów.

W przypadku biegunek ciężkich i toksycznych, dziecko powinno zostać poddane leczeniu szpitalnemu, ponieważ wymaga podawania nie tylko leków, ale również płynów fizjologicznych zapobiegających odwodnieniu przez kroplówkę.

Stosunkowo najłatwiej jest się pozbyć biegunki będącej wynikiem alergii. Wystarczy jedynie usunąć konkretny alergen z diety bądź z otoczenia dziecka.


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Crazybeaver.net