Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Jak rozwija się dziecko? Psychika malucha w pierwszych 6 tygodniach życia

Wielu rodziców nie mniej niż rozwojem fizycznym, interesuje się rozwojem psychicznym swojego malucha. Trudno zresztą oddzielić ciało od psychiki i emocji, szczególnie w przypadku noworodka, ponieważ te dwie sfery wciąż na siebie wpływają. To, jakie zdolności posiada mały organizm, jakie ma odruchy i na jakie bodźce reaguje, równie często wiąże się z rozwojem mózgu, co na przykład mięśni czy kości.

Ciało noworodka a psychika

Bardzo małe dzieci nie mają na tyle rozwiniętego układu nerwowego by móc kontrolować jakiekolwiek funkcje swojego organizmu. Dlatego też w pierwszych sześciu tygodniach kończyny, jak i reszta ciała poruszają się raczej nieskładnie i chaotycznie.

Od rodziców i innych ludzi przebywających w jego otoczeniu, małe dziecko szybko uczy się pierwszych uczuć i emocji, co od razu widać na jego twarzy. Poprzez różne grymasy i skrzywienia, maluch uczy się właściwej mimiki, która odda to co akurat czuje. Należy pamiętać, że na początku dziecko jest zaopatrzone w podstawowy zestaw uczuć, ściśle związanych z jego ciałem. Wśród tych emocji jest poczucie głodu, znużenia, zagrożenia, uczucie sytości, zadowolenie, potrzeba bliskości. To okazywaniem poprzez mimikę i gesty tych doznań jego ciało zajmie się w pierwszej kolejności.

 

Reakcja na bodźce

Podczas pierwszych tygodni maluch uczy się tak ważnych i podstawowych emocji jak na przykład zaufanie. Dzieci bardzo szybko rozumieją, kto należy do najbliższego, rodzinnego otoczenia i reagują radośnie nie tylko na widok mamy, ale także taty czy babci.

Najprzyjemniejszymi bodźcami, jaki możemy zapewnić urwisowi w tym czasie są dźwięki muzyki. Maluchy chętnie kontemplują spokojne i rytmiczne dźwięki. Sprawia im to olbrzymią radość, podobnie jak odgłosy mowy rodziców. Dzieci szczególnie żywiołowo reagują na miękkie, rozciągnięte samogłoski tzw. dziecięcej mowy dorosłych, którą w starszym wieku szybko przejmują.

 

Odruchy

Dla takiego szkraba wszystko co widzi i słyszy jest nowe i niepojęte, więc też potencjalnie groźne i straszne. Najczęstszym odruchem u noworodków jest płacz i wzdryganie się ze strachu lub z zaskoczenia (na przykład na widok czegoś lub kogoś obcego). Na szczęście ta strachliwość szybko mija, a na jej miejscu pojawia się ufność i ciekawość.

Wśród częstych reakcji i odruchów na bodźce, oprócz płaczu, znajduje się także nagłe zamilknięcie i bezruch, wpatrywanie się w nowy przedmiot lub osobę, a nawet pierwsze próby przybrania podobnej pozycji ciała, co mówiąca do dziecka osoba.

Jedną z pierwszych reakcji na pozytywny bodziec jest przyleganie do skóry matki podczas karmienia, które wiąże się nie tylko z głodem, ale także z psychiczną potrzeba bliskości z najbliższą istotą na świecie.

 

W następnej części opowiemy, jakimi umiejętnościami potrafi się wykazać większość półtoramiesięcznych bobasów.


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Michał Bollin