Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Jak rozwija się dziecko? Ciało malucha w pierwszych 6 tygodniach

Artykuł nr 61 utworzony: 21.05.2013, 11:32

W ciąży lub zaraz po narodzinach dziecka rodzice zastanawiają się intensywnie nad tym jak wygląda rozwój maluch a w jego pierwszych tygodniach życia. Jak kształtuje się jego cechy fizyczne i jakie ma odruchy? Jak reaguje na to co dzieje się wokół niego? Tutaj znajdziecie odpowiedzi na właśnie te pytania.

Ciało noworodka

Na początku maluch ma zaciśnięte piąstki, układa swoje ciało w kształt, który rodzice nazywają fasolką (podkurczone rączki i nóżki), a jego wątła szyja i słabe jeszcze mięśnie nie są w stanie utrzymać nieproporcjonalnie dużej główki, którą należy podtrzymywać na początku. Gdy już ułoży się dziecko do snu, można być pewnym, że zaśnie i obudzi się w tej samej pozycji. Słabe mięśnie nie służą wierceniu się w łóżeczku.

 

Reakcje na bodźce

Dziecko w pierwszych tygodniach zauważy twoją twarz, tylko jeśli będzie blisko. Oddalone przedmioty są dla niego niewyraźne i zamazane. Jeśli chodzi o barwy to noworodek widzi na biało-czarno (dlatego książeczki dla maluchów mają właśnie takie kolory i przedstawiają duże obiekty o wyraźnych krawędziach). Słuch również nie działa jeszcze zbyt dobrze, ale nie ma potrzeby krzyczeć do noworodka, który mógłby się wystraszyć. Za to bardzo dobrze rozwinięte są u małych dzieci dotyk i powonienie. Noworodki i niemowlaki potrafią rozpoznawać zapach mleka matki i kierując się tym trafiać do sutka. Jeśli chodzi o dotyk to do 6 tygodni dzieci są na niego najbardziej wrażliwe, a bezpośredni kontakt ze skórą rodziców (na przykład podczas kąpieli) czy też delikatne głaskanie po pleckach, mogą bardzo dobrze wpływać na jego rozwój psycho-fizyczny.

 

Odruchy

Przez dwa pierwsze miesiące życia maluch pod wpływem konkretnych bodźców wykonuje bezwolne ruchy, które z czasem zanikają. Do takich odruchów należy automatyczne szukanie piersi za każdym razem gdy coś dotknie policzka dziecka, przebieranie nóżkami (marsz automatyczny) gdy jego stópki stykają się z płaskim podłożem, ssanie wszystkiego co zwróci jego uwagę oraz słynny odruch chwytny. Do pierwszych tego typu reakcji należy też odruch Moro, czyli prostowanie rąk i nóg oraz bardzo szybkie przysunięcie ich do ciała pod wpływem nagłego impulsu (na przykład strachu).

 

W kolejnej części cyklu Jak rozwija się dziecko opowiemy o jego rozwoju psychicznym.


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Crazybeaver.net