Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Jak pupa niemowlaka - czym pielęgnować dziecięcą skórę?

Skóra dziecka różni się w znacznym stopniu od skóry dorosłego. Niemowlęta mają bardzo cienki i delikatny naskórek, który nie chroni ich dostatecznie przed podrażnieniami oraz niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Wraz z wiekiem wzrasta u dzieci odporność na uszkodzenia naskórka, to jednak nie oznacza, że jego pielęgnacja jest mniej wymagająca. Jak zatem odpowiednio chronić skórę niemowlaka i nieco starszych dzieci?


Niemowlę - mydełko i krem

Pierwsze kosmetyki dziecka powinny być przez nas dobierane ze szczególną starannością - muszą być łagodne, bezbarwne, pozbawione zapachu, a także wszelkich sztucznych składników, które mogą uczulać jego niezwykle wrażliwy i delikatny naskórek. Przez pierwsze cztery tygodnie skóra dziecka jest najbardziej podatna na uszkodzenia - zawiera mało melaniny, więc jest całkowicie bezbronna wobec promieniowania słonecznego. Co więcej, niemowlęce ciało mogą podrażnić nawet bawełniane śpioszki.

  • Do kąpieli noworodka powinno używać się specjalnego mydełka dla niemowląt, natomiast po kąpieli warto aplikować na jego skórę preparat, który zapobiegnie otarciom i uchroni naskórek przed podrażnieniami np. mleczko, zasypka lub oliwka.

  • Dzieci, które zmagają się z atopowym zapaleniem skóry, powinno pielęgnować się specjalnym balsamem dla skóry wrażliwej i podrażnionej ze skłonnością do swędzenia - polecają eksperci laboratoriów La Roche Posay - odbuduje on barierę ochronną na skórze i przywróci jej równowagę.

  • Kosmetyki dla niemowląt powinny mieć lekką konsystencję, która nawilży i ochroni, ale nie pozostawi na skórze tłustego filmu.

  • Do usuwania ciemieniuchy (łuszczący się naskórek na głowie) można używać oliwki - istnieje jednak ryzyko, że nie będą jej tolerowały dzieci, których skóra jest wyjątkowo wrażliwa.

  • Aplikowanie zasypki na pupę niemowlaka to stary, ale nadal skuteczny sposób na zmniejszenie tarcia, pochłanianie nadmiaru wilgoci i zapobieganie podrażnieniom.

Pierwszy rok - pielęgnacja w małych ilościach

Po ukończeniu pierwszego miesiąca, kiedy skóra dziecka staje się bardziej odporna na uszkodzenia, codzienną pielęgnację można uzupełnić mokrymi chusteczkami, kremem chroniącym przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, a także szamponem lub płynem do kąpieli (oczywiście dla niemowląt). Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie te preparaty powinny być używane w minimalnym ilościach. Należy też zwrócić uwagę, by zostały dokładnie spłukane wodą, żeby nie narazić skóry dziecka na podrażnienia lub nieświadomy kontakt z chemią.

Pierwsze trzy lata - słońce największy wróg

Przy pielęgnacji skóry dziecka, od okresu niemowlęcego aż do ukończenia trzeciego roku życia, trzeba przede wszystkim skupić się na właściwej ochronie przed promieniowaniem UVA i UVB. Istnieje duże prawdopodpieństwo, że oparzenia, które zaserwuje naszym dzieciom słońce w dzieciństwie, odbiją się na nich w dorosłym życiu - niestety w postaci niektórych nowotworów skóry. Jeśli dziecko przebywa często na świeżym powietrzu:

  • odpowiednim kremem z filtrem powinno smarować się jego skórę obficie co około 2-3 godziny.

  • aplikacja kremu powinna pozostawiać na skórze biały niewchłaniający się film.

  • podczas wakacji i kąpieli słonecznych należy używać kosmetyków wodoodpornych, bowiem słońce w połączeniu z wodą może wyrządzić delikatnej skórze dziecka największą szkodę - zaznaczają eksperci laboratoriów La Roche Posay.

  • skórę najlepiej dodatkowo chronić bawełnianymi ubraniami, kapeluszem lub czapką.

3+ - poważny wiek

Dzieci mają to szczęście, że zazwyczaj posiadają cerę normalną, która nie sprawia żadnych problemów. Maluchy w tym wieku bardzo często chciałyby dorównać dorosłym i używać równie “poważnych” kosmetyków. Jednak powinnyśmy jak najdłużej chronić dziecięcą skórę przed działaniem sztucznie barwionych i aromatyzowanych preparatów, które mogą wywoływać na ich skórze podrażnienia lub uczulenia. Wystarczy łagodne mydło, szampon i krem ochronny przed mrozem oraz słońcem.

Więcej informacji oraz pełna oferta produktów przeznaczona dla dziecięcej skóry, dostępna na stronie:

http://www.laroche-posay.pl/produkty/potrzeby/Zadbaj-o-wra%C5%BCliw%C4%85-sk%C3%B3r%C4%99-dzieci-cnd1124.aspx


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Michał Bollin