Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Jak pozbyć się smoczka?

Gdy ukochany smoczek twojego dziecka staje się już niechcianym gościem, należy zadziałać konsekwentnie i skutecznie, choć delikatnie, by się go pozbyć. Z czasem, gdy maluch staje się coraz starszy, ssanie przez niego smoczka może mieć więcej minusów niż plusów, dlatego nie warto odwlekać niemiłego pożegnania z gumowym przyjacielem.

Jak się go pozbyć?

Sposobów na to jak przekonać dziecko do normalnego funkcjonowania bez smoczka, jest tyle samo co pomysłowych rodziców. Wśród małych dzieci sprawdzają się doraźne metody (żadne tam psychologiczne podchody jak w przypadku starszaków) takie jak smarowanie smoczka czymś gorzkim by szkraba zniechęcić, albo robienie małych dziurek, które sprawią, że używanie smoka nie będzie już takie przyjemne, ponieważ powietrze z niego wylatuje. Jeśli usypiający rytuał twojego urwisa obejmuje także głaskanie jakiejś przytulanki lub kocyka, to pamiętaj by nie odzwyczajać go od obu tych rzeczy jednocześnie. Może to być dla niego zbyt duży szok.

Jeżeli twoja córeczka lub syn ma już 4 czy 5 lat (a zdarza się, że i sześciolatki ssą smoczki), musisz zadziałać bardziej podstępnie. Dobrze jest w takiej sytuacji stopniowo ograniczać liczbę smoków w domu, pozbywać się tych zapasowych z torebek i toreb z wyjściowym sprzętem, tak by dziecko miało jak najmniej okazji i pokus do ich używania. Ograniczaj najpierw ssanie w ciągu dnia, a dopiero później nocne ciumkanie. Na koniec możesz opowiedzieć dziecku historię o tym, że wróżka albo bardziej potrzebujące go maluchy, zabrały smoka. Warto przy takich okazjach pamiętać o podkreślaniu, że twoja pociecha jest już dużym chłopcem lub dziewczynką, oraz że inne dzieci w jej bądź jego wieku już nie mają smoczków. Mały prezent lub nagroda także nie powinny zaszkodzić.

 

Dlaczego trzeba się go pozbyć?

Zbyt długie i zbyt częste ssanie smoczka (ale też własnego kciuka) powoduje u dzieci poważne wady zgryzu i wykrzywianie ząbków. Jest to szczególnie widoczne i niebezpieczne w okresie szybkiego wzrostu zębów w wieku ok 6-7 lat. Jeśli więc nie chcesz mieć potomka z ząbkami jak królik, działaj szybko. Dużą wadą smoczków jest też to, że naprawdę uzależniają psychicznie, a z czasem ich odstawienie jest coraz trudniejsze (Nie chcesz chyba by twoje dziecko było wyśmiewane w szkole z powodu noszenia smoka w tornistrze?). Nie zapominajmy także o tym, że smoczek jest niezbyt wygodny i opłacalny dla rodziców. Gumiaki trzeba ciągle sterylizować, a do tego przechowywać w osobnych pojemniczkach. W dodatku często się gubią i niszczą, a wcale nie są tanie. Naprawdę lepiej się ich pozbyć, gdy tylko jet to możliwe, czyli gdy potrafimy uspokoić nasze dziecko w inny sposób niż przez zatkanie mu buzi.


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Michał Bollin