Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Jak postępować w przypadku nocnego moczenia?

Często się zdarza, że nawet cztero czy pięciolatki zaczynają regularnie moczyć w łóżko nocą pomimo, iż rodzicom wydawało się, że już dawno z tego wyrosły. Opiekunowie w takich sytuacjach obawiają się, że może mieć to źródło w jakiś poważnych dolegliwościach psychologicznych, co nie zawsze jest zgodne z prawdą.

Najprawdopodobniej, jeśli nie możemy znaleźć innej przyczyny, u dziecka rozwija się infekcja układu moczowego, dlatego warto na początku wybrać się do lekarza, który zbada taka ewentualność.

Drugą najczęstszą przyczyną są sytuacje społeczne i rodzinne, z którymi rodzice mogą sobie łatwo poradzić. Ktoś mógł dziecko zdenerwować na placu zabaw, albo czuje ono, że dorośli nie poświęcają mu wystarczająco dużo czasu i uwagi. W takich przypadkach nocne moczenie jest po prostu forma odreagowania stresu. Wiele zależy od tego jak opiekunowie podejdą do takiego problemu. Psychologowie podkreślają, że spokojna rozmowa z maluchem, podczas której delikatnie zbadamy przyczyny jego dyskomfortu psychicznego i okażemy mu pełne zrozumienie oraz wsparcie, jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż straszenie, wyśmiewanie i zawstydzanie dziecka, do którego niestety ciągle jeszcze zbyt często uciekają się polscy rodzice. Uraz psychiczny na skutek takiego zachowania może pozostać z dzieckiem na całe życie, dlatego należy postępować w rozmowie z nim bardzo rozważnie i nie pogłębiać problemu nocnego oddawania moczu.


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Michał Bollin