Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Higiena intymna po porodzie

W czasie połogu, trwającego zazwyczaj sześć tygodni od porodu, ciało kobiety stara się wrócić do formy sprzed ciąży. Jest to szczególny moment dla zdrowia wszystkich matek, w którym powinny one szczególnie skupić się na zapewnieniu swoim okolicom intymnym właściwej higieny.

Od utrzymania maksymalnej czystości gojących się okolic pochwy zależeć może bardzo wiele, ponieważ są one narażone na wzmożone działanie chorobotwórczych drobnoustrojów. Pochodzą one oczywiście z otoczenia i jest im w czasie połogu znacznie łatwiej przeniknąć przez uszkodzone tkanki do wnętrza organizmu. Jednak źródłem zakażenia w tym czasie może być dla kobiety również jej własne ciało.

Po porodzie i odklejeniu się łożyska, kobieca macica kurczy się i wraca do swoich zwykłych rozmiarów. Podczas dwóch pierwszych tygodni połogu jej aktywność obejmuje także wydzielanie lochii, czyli krwawych upławów będących zanieczyszczeniami metabolicznymi po ciąży. Przypomina to nieco długą miesiączkę, ale jest od niej groźniejsze ponieważ w wydzielinie mogą znajdować się bardzo niebezpieczne bakterie gronkowca, paciorkowca oraz pałeczki okrężnicy.

By ustrzec się w tym czasie poważnych komplikacji zdrowotnych, należy skrupulatnie przestrzegać podstawowych zasad higieny. Nie należy brać kąpieli, a jedynie myć się pod prysznicem lub korzystać z bidetu i to nawet kilka razy dziennie. Mycie i płukanie okolic intymnych za każdym razem powinno przebiegać w kierunku od wzgórka łonowego do odbytu. Nie możemy także zapominać o używaniu odpowiednich kosmetyków takich jak płyny do higieny intymnej o właściwym pH, mydło Biały Jeleń oraz preparatów łagodzących i odkażających takich jak Tantum Rosa.

Warto także wspomnieć, że wiele mam pamięta o odpowiednim i częstym myciu, ale zapomina o właściwym wycieraniu wrażliwych miejsc. Pod żadnym warunkiem nie można używać do tego celu zwykłych ręczników, choćby były nawet świeżo uprane, ponieważ gnieżdżą się w nich groźne drobnoustroje. Dopuszczane jest jedynie łagodne osuszanie papierowymi tęcznikami, specjalnymi chusteczkami, albo też strumieniem ciepłego powierza z suszarki do włosów.

Tylko przestrzegając powyższych zaleceń świeżo upieczone mamy będą mogły być pewne, że ich zdrowiu nic nie zagraża i mogą w pełni poświęcić uwagę i siły swojemu maleństwu.


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Michał Bollin