Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Gorączka u małych dzieci

Medycyna definiuje gorączkę jako stan, w którym ludzki organizm osiąga temperaturę 38°C. Jest ona w większości przypadków reakcją ciała na toczący się w nim proces zapalny, spowodowany najczęściej infekcją wirusową lub bakteryjną. U małych dzieci i niemowląt może ona być również spowodowana dużym wysiłkiem lub silnymi emocjami. Szczególnie u najmłodszych nie należy ignorować gorączki, zwłaszcza, że kilkumiesięczne dziecko nie powie przecież wyraźnie co mu jest, co znacznie utrudnia identyfikacje przyczyny nagłego podniesienia się temperatury jego ciała.

Wysoka temperatura wywołana wirusami

W przypadku gorączki spowodowanej infekcją wirusową możemy leczyć jedynie jej objawy, pozostają nam zatem leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeśli gorączka utrzymuje się dłużej niż 5 dni, może to wskazywać na wystąpienie infekcji bakteryjnej i konieczność zastosowania terapii antybiotykowej. Lekarze przestrzegają jednak rodziców przed zbyt częstym stosowaniem antybiotyków, samodzielnie, bez dokładnej diagnozy medycznej, ponieważ może to spowodować uodpornienie się organizmu dziecka na tego rodzaju leki i późniejsze poważne trudności w leczeniu chorób bakteryjnych.

 

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?

Z pewnością im młodsze dziecko, tym niebezpieczniejsza jest dla niego gorączka, dlatego też uważa się, że wysoka temperatura u noworodków i kilkumiesiecznych niemowląt, wymaga natychmiastowej wizyty u pediatry.

W przypadku starszych dzieci konsultacji medycznej wymagają te sytuacje, w których temperatura utrzymuje się dłużej niż 3 dni, albo towarzyszą jej gwałtowne fizjologiczne objawy, takie jak wymioty, duszności czy biegunka. Jeśli nasze dziecko nie ma takich objawów, a gorączka była jedynym symptomem chorobowym, który dość szybko ustąpił, nie musimy udawać się do lekarza i możemy samodzielnie mu pomóc, podając odpowiednie dawki ogólnodostepnych leków.

 

Jak samodzielnie obniżyć gorączkę?

Wysoka temperatura jest ważną oznaką, że coś złego dzieje się w ciele dziecka i nie można jej ignorować. Zwykle oprócz uczucia gorąca, towarzyszą jej także dreszcze, bóle głowy i mięśni, uczucie rozbicia oraz ogólne osłabienie. By dziecka jak najmniej cierpiało, konieczna jest jak najszybsza reakcja rodzica. Najmniej przykrym dla maluchów sposobem na gorączkę jest podanie im odpowiednich leków, na przykład z paracetamolem (unikamy aspiryny i polopiryny). Bardzo skutecznie może zadziałać także fizyczne obniżenie temperatury poprzez zanurzenie dziecka w chłodnej wodzie lub przyłożenie do głowy i ciała ręczników z lodem, jednak może to wzbudzić zdecydowany sprzeciw małego pacjenta.

Pamiętajmy, że w każdej sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni stanu zdrowia naszego dziecka lub coś budzi nasz niepokój, powinniśmy jak najszybciej udać się do pediatry, szczególnie jeśli dziecko jest małe. Im młodszy maluch, tym większe jest niebezpieczeństwo, że gorączka oznacza duże kłopoty zdrowotne, więc nie ryzykujmy.


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Michał Bollin