Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Gdy dziecku jest za gorąco

Przegrzanie niemowlaka jest tak samo groźne dla jego zdrowia jak przeziębienie, a problem ten, mimo iż kojarzy się raczej ze zbliżającymi się miesiącami letnimi, jest powszechny o każdej porze roku. Rodzice i opiekunowie bardzo często ubierają maleństwo zbyt grubo, dodatkowo ogrzewając przy tym pomieszczenie. Tymczasem zbyt wysoka temperatura może skutkować rozdrażnieniem dziecka, płaczem, groźnym dla zdrowia odwodnieniem, otarciami skóry i potówkami. Dlatego właśnie szczególnie latem, zamiast zgłaszać się do pediatry z kolejną wysypką, zastanów się czy zamiast uczulenia twojemu dziecku nie dokucza przegrzanie.

Co zrobić w przypadku przegrzania?

Łatwo stwierdzić, czy dziecku jest za gorąco, chociaż ono samo nam tego nie powie. Wystarczy tylko sprawdzić czy skóra na jego karku jest delikatnie ciepła, ale nie zbyt gorąca i spocona. Nie warto sugerować się temperaturą dłoni i stóp, ponieważ bywają one zimne nawet w największe upały. Potówki i wysypka powinny być dodatkową podpowiedzią, podobnie jak zapadnięte ciemiączko świadczące o odwodnieniu. W takim przypadku należy działać niezwłocznie. Najlepiej jest rozebrać przegrzane dziecko i delikatnie obmyć je gąbką lub ręcznikiem nasączonym letnią wodą (woda ma być letnia, ale absolutnie nie zimna; żadnych kostek lodu). Maluchowi można też pomóc, ustawiając w jego pokoju wentylator, ale tak by strumień powietrza nie był na niego bezpośrednio skierowany. W delikatnym obniżeniu temperatury w pomieszczeniu i w nawilżeniu powietrza może pomóc także zawieszenie na oparciu łóżeczka namoczonej pieluszki tetrowej.

Takie środki zaradcze powinny dziecku przynieść ulgę. Warto także pamiętać, że temperatura w pomieszczeniu, w którym śpi niemowlak powinna wynosić od 18 do 20°C.

 

Jak zapobiegać przegrzaniu i odwodnieniu?

Podstawą jest oczywiście systematyczne nawadnianie i właściwy ubiór dziecka. Podczas upałów najlepiej jest liczyć ilość zmienianych pieluszek. Jeśli okaże się, że nasz maluch siusia znacznie mniej niż do tej pory, to może mu grozić odwodnienie. Dlatego też trzeba nieco częściej podawać mu pierś lub butelkę, a starszym dzieciom także wodę i inne wskazane w ich wieku płyny (na przykład rozwodnione soki owocowe).

Jeśli chodzi o ubiór, to wakacyjna garderoba szkraba nie musi być wcale zbyt bogata ani wymyślna. Najbardziej praktyczne i najlepsze dla dziecka są body z krótkimi rękawami i rozpinane w kroku pajacyki. Oczywiście przyda się też kilka kaftaników czy para śpioszków, ale pamiętajmy by wszystko było wykonane z naturalnych włókien, najlepiej z przewiewnej bawełny. Latem stawiamy na rzeczy w jasnych kolorach, albo zupełnie białe, ponieważ silne substancje farbujące mogą podrażniać delikatną skórę niemowlaka.

Oprócz tych środków, najskuteczniejsze jest nie wychodzenie z dzieckiem w porach największego nasłonecznienia. Dlatego nawet jeśli do tej pory preferowaliście poranne czy poobiednie spacery, powinniście się przestawić na wieczorne przechadzki, gdy słońce nie świeci już tak mocno.


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Michał Bollin