Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Edukacyjne gry dla dzieci

Artykuł nr 117 utworzony: 12.12.2014, 10:28

Niezależnie od tego, czy jesteśmy rodzicami czy opiekunami dzieci, jeżeli spędzamy z nimi czas, to powinniśmy zatroszczyć się z jednej strony o ich rozrywkę, z drugiej natomiast o rozwijanie ich zdolności i umiejętności, a także sprawności manualnej. Dzieci bardzo lubią, gdy poświęcamy im swój czas i dlatego warto byłoby dobrze go wykorzystać na zabawy połączone z nauką. Biorąc pod uwagę powyższe założenia, starajmy się wybierać gry edukacyjne, ponieważ zostały tak pomyślane, żeby w możliwie najszerszym zakresie stymulować rozwój dziecka.

Rodzaje gier edukacyjnych


Dobrze opracowane edukacyjne gry dla dzieci spełniają podwójną funkcję. Ich zadanie koncentruje się na zdobywaniu oraz na poszerzaniu wiedzy graczy. Taką naukę można rozpoczynać w każdym momencie życia dziecka, ponieważ dzięki odpowiednio dobranym grom możemy niejako „przemycać” maluchom poznawanie kolorów, literek, cyferek, kształtów, głosek, a nawet rozpocząć naukę liczenia.

Dziecko, które nawet nie uświadamia sobie, że rozrywka staje się w pewnym momencie procesem dydaktycznym, tym chętniej bierze udział w grze i uczy się poprzez zabawę. Warto podkreślić, że jeżeli od najmłodszych lat dziecko będzie kojarzyło naukę z przyjemnymi doznaniami, wówczas jego mózg w naturalny sposób będzie przyswajał wiedzę, a co za tym idzie stanie się bardziej chłonny. Wykorzystanie tego typu gier w dzieciństwie zaowocuje w przyszłości zamiłowaniem do nauki i poznawania nowych rzeczy, a to z pewnością pozytywnie wpłynie nie tylko na bogacenie czynnego słownictwa dziecka, lecz także na kształtowanie się jego osobowości.

Gry umysłowe
Gry umysłowe są zaliczane do treningowych gier edukacyjnych, co jak sama nazwa wskazuje, zakłada systematyczne wykonywanie tych samych czynności w celu opanowania w jak najwyższym stopniu określonych umiejętności. Mogą to być na przykład ćwiczenia zmierzające do doskonalenia pamięci i koncentracji.

Jedną z ciekawszych form zabawy proponowaną przez gry umysłowe jest zabawa w skojarzenia. Rozwija ona nie tylko kreatywność dziecka, lecz także jego spostrzegawczość. Największy nacisk należałoby jednak położyć na fakt, jak mocno taka gra wpływa na rozwój wyobraźni pociechy.

Gry logiczne i matematyczne
Gry logiczne i matematyczne to najpopularniejszy rodzaj umysłowych gier edukacyjnych. Brzmi poważnie, ale wcale nie jest trudne. Zaznaczmy. Im starsze dziecko, tym bardziej skomplikowane gry powinniśmy wybierać, jednak na początku edukacyjnej drogi możemy na przykład pobawić się z dzieckiem w „Karmienie misia”. W grze bierze udział od dwóch do czterech uczestników. Polega ona na tym, żeby tak pomiędzy misiami rozdzielić jedzenie, aby wszystkie miały tyle samo porcji. Już nawet najmłodsze maluchy optycznie będą widziały, czy na talerzykach wszystkie misie mają jednakową liczbę porcji i mogą uczyć się dzięki temu liczenia – któremu misiowi, ile porcji trzeba odjąć, a któremu dodać.

I zawsze pamiętajmy o tym, żeby nagrodzić, a przynajmniej pochwalić dziecko, gdy uda mu się osiągnąć nową umiejętność.


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Crazybeaver.net