Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Dziecko i pies - nauka bezpiecznych zachowań

Często przed przygarnięciem bądź zakupem upragnionego zwierzaka powstrzymuje nas troska o bezpieczeństwo naszych dzieci. Wizja naszego ukochanego maluszka boleśnie pogryzionego przez psa, może skutecznie zniechęcić nawet najbardziej zapalonego miłośnika zwierząt. Nasz Urwis pragnie przekonać wszystkich rodziców do tego by zamiast ulegać obawom, śmiało kupowali lub adoptowali psiaki, oczywiście pod warunkiem, że potem odpowiednio zadbają o bezpieczeństwo swoich dzieci.

Należy przede wszystkim pamiętać, że maluch, zanim ukończy 5 lat, nie bardzo będzie potrafił odpowiedzialnie zająć się futrzakiem, dlatego to rodzice powinni być najpierw głównymi opiekunami czworonoga. Ważne jest także to, by nie zostawiać małego dziecka samego z psem, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć zachowania żadnego z nich. Pies, nawet niezbyt agresywny czy nie należący do agresywnej rasy, może być przez dziecko sprowokowany do ugryzienia. Dzieci nie zawsze rozumieją, dlaczego nie można za bardzo zbliżać twarzy do psich kłów, albo grzebać w psiej misce. Niektórym może się nawet wydawać, że piesek to taki mały konik, na którym można się przejechać, dlatego ostrożność rodziców jest tak ważna.

 

Jak tylko nasze dziecko będzie w stanie to pojąć, powinniśmy uczyć je podstawowych zasad zachowania, zarówno w stosunku do obcych, jak i do domowych zwierząt. Maluch powinien wiedzieć, że nie wolno zaczepiać psa gdy je, nie wolno przy nim krzyczeć czy wysoko podnosić głosu, a gdy jest zdenerwowany nie powinno się wykonywać gwałtownych ruchów. Nauczmy go także, że pies to nie zabawka i ma swoje uczucia, dlatego głaskać go można tylko delikatnie i z wyczuciem. Ważne jest też by dziecko wiedziało, że obce psy można głaskać tylko za zgodą właścicieli, a podchodząc należy najpierw skierować w ich stronę dłoń do powąchania. Na przykładzie domowego psiaka możemy też wytłumaczyć maluchowi po czym poznać, że pies jest zdenerwowany i lepiej go nie zaczepiać. Jeśli dopilnujemy by nasze dziecko wiedziało te wszystkie rzeczy, będziemy mogli być spokojni o jego bezpieczeństwo w kontaktach z psami.


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Michał Bollin