Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Dlaczego Fervex może być groźny dla dzieci?

Generalny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował ostatnio o wycofaniu ze sprzedaży popularnego leku Fervex oraz jego wersji przeznaczonej dla dzieci Fervex Junior. Miesiąc temu doszło też do wycofania z oferty aptek Fervexu o smaku malinowym.

W postanowieniu GIF wyjaśniono, że do wstrzymania sprzedaży doszło na skutek zaistnienia możliwości zanieczyszczenia mikrobiologicznego leku z kilkudziesięciu serii opakowań ośmiosaszetkowych. Jednocześnie GIF zapewnia, że nie ma zagrożenia życia lub zdrowia, jednak bezpieczniej jest nie zażywać obecnie tego popularnego leku.

 

O jakie zanieczyszczenie mikrobiologiczne chodzi?

Podczas rutynowych kontroli wybranych partii leku znaleziono w nim bakterię enterococcus faecium, która co prawda występuje naturalnie w ludzkim przewodzie pokarmowym, jednak nie powinno jej być w leku, ponieważ nie została wyszczególniona w jego składzie. Zbadano, że bakteria dostała się do Fervexu wraz z cukrem, który jest jednym ze składników uzupełniających leku. Stosunkowo niegroźny charakter zanieczyszczenia sprawia, że wstrzymanie sprzedaży substancji ma charakter raczej prewencyjny, a zażycie Fervexu z zanieczyszczonych serii może być groźne jedynie dla osób poważnie chorych i z obniżonym poziomem odporności. Ostrożność należy zachować szczególnie w przypadku dzieci, ponieważ wspomniana bakteria może powodować biegunki, co w ich przypadku jest groźne.

Na szczęście w razie przeziębienia, grypy lub infekcji gardła mamy mają do wyboru wiele farmaceutyków o podobnym składzie i nie zagrażających zdrowiu ich pociech.


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Michał Bollin