Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Czy gender naprawdę zagraża naszym dzieciom?

Wbrew temu co rozpowszechniają niektóre polskie media, terminem gender określa się teorię naukową, a nie ideologię, która zwraca uwagę na różnicę pomiędzy płcią biologiczną, a płcią kulturową. Płeć kulturowa, czyli z angielskiego właśnie gender, to zależące od sposobu wychowania i socjalizacji normy kulturowe, zbiór cech, które tradycyjnie przypisuje się do bycia dziewczynką i chłopcem, a potem kobietą i mężczyzną.

W czym tkwi różnica?

Jeśli zapytamy o to rodziców i opiekunów małych dzieci, to z pewnością w pierwszym odruchu zapewnią nas, że zarówno dziewczynkę, jak i chłopca traktują jednakowo. Jeżeli jednak przyjrzymy się bliżej typowym sytuacjom domowym i przedszkolnym, różnice w podejściu do dzieci różnych płci wydają się ogromne i o wielkim znaczeniu dla psychiki dziecka. Często sami nie zdając sobie z tego do końca sprawy, wpajamy naszym dzieciom konkretne, sztywne role społeczne, zakładając na przykład, że chłopcy powinni być małymi łobuziakami bawiącymi się samochodami, a dziewczynki to małe księżniczki urządzające przyjęcia dla swoich lalek (ewentualnie bawiące się miniaturowymi, plastikowymi sprzętami gospodarstwa domowego). Takie socjalizujące zachowania są nieuniknione, ponieważ dorośli sami bardzo często odruchowo realizują schematy, których nauczyli się jako bardzo młodzi ludzie. Warto jednak czasem podejść do sprawy z większą rozwagą i tego właśnie uczy gender.

 

Po prostu równe szanse

Teoria gender zakłada, że kobiety i mężczyźni są sobie równi i że nie powinni być dyskryminowani ze względu na swoją płeć biologiczną. Dotyczy to tak samo dzieci, jak i dorosłych. Jeżeli przestaniemy patrzeć na dzieci przez kulturowe schematy i będziemy bardziej rozważnie podchodzić do oczekiwanych od nich na przykład sposobów ubierania się, zachowania czy funkcji w ramach społeczeństwa, to możemy tym samym dać im szansę na rozwój własnej indywidualności i szczęśliwsze życie. Nie ma w końcu nic złego w byciu żywiołową chłopczycą czy delikatnym i wrażliwym chłopcem. Młode mamy i młodzi tatusiowie już dawno przecież dostrzegli, że nie różnią się tak bardzo od siebie pod względem intelektualnym, więc po co mieliby ograniczać swoje dzieci powielając stereotypy na temat tego, że tylko chłopcy mają ścisłe umysły i mogą zostawać inżynierami, albo, że dziewczynce nie wypada bawić się samochodami czy w przyszłości podejmować pracę w ,,męskich” zawodach.

Prawicowe środowiska, związane z kościołem katolickim, utrzymują, że gender odpowiada za nadmierną seksualizację dzieci oraz podważa fundamenty tradycyjnej polskiej rodziny. Prawda jest jednak taka, że jeżeli chodzi o wychowanie i opiekę nad małymi dziećmi, to jedynym czego gender uczy jest równość.

 


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Michał Bollin