Portal usług dla dzieci

+ dodaj darmowe ogłoszenie + dodaj firmę bezpłatnie

Alergia u dziecka - zagrożenie czy niegroźna bolączka?

Artykuł nr 132 utworzony: 07.08.2015, 17:33

Czym tak naprawdę jest alergia? To nadmierna reakcja organizmu, a dokładniej układu odpornościowego na różnego typu substancje, dla większości ludzi niegroźne. Jeśli ktoś jest podatny na alergie - jego organizm traktuje te substancje jako alergeny czyli substancje uczulające. Organizm negatywnie na nie reaguje i rezultatem są różnego typu objawy. Prawdopodobieństwo wystąpienia alergii dzieci często dziedziczą po swoich rodzicach.Najczęściej występujące alergie

Dzieci są o wiele bardziej podatne na różnego typu alergie. Trzeba je bacznie obserwować oraz znać i rozróżniać najczęściej pojawiające się alergie.

 • Alergia wziewna. To rodzaj alergii spowodowany przedostaniem się alergenów do organizmu drogą oddechową Powodem są roztocza, bardzo rozpowszechnione i obecne niemalże wszędzie. Nawet przy dokładnym i częstym sprzątaniu trudno się ich pozbyć. Czym one są? To mikroskopijne insekty żyjące w naszym otoczeniu, główny składnik kurzu. Znajdują się w dywanach, materacach czy zasłonach. Ponadto alergie wziewne mogą także być wywoływane pyłkami z roślin - drzew oraz traw i kwiatów, natomiast ten rodzaj to alergie sezonowe. Wiele dzieci jest uczulonych także na pleśń rozwijającą się w wilgotnych miejscach. Uczula również sierść zwierząt.

 • Alergia pokarmowa. Można wyróżnić zaledwie kilka poszczególnych produktów, które powodują alergię pokarmową. W szczególności są to: mleko krowie, które znajduje się w sporej ilości gotowych produktów, jaja (jednak dużo dzieci wyrasta z tej alergii), owoce morza, orzechy ziemne (jedna z cięższych alergii) oraz inne orzechy, soja i pszenica.

 • Inne popularne alergie nie są związane z wdychaniem czy spożywaniem przez dziecko alergenów, a np. z użądleniem owada. Większość dziecięcych organizmów reaguje na ugryzienie zaczerwienieniem i obrzękiem, u niektórych jednak z powodu uczulenia występują groźne symptomy. Dzieci często też wykazują reakcje alergiczne na różnego typu leki, np. antybiotyki a także na chemiczne substancje znajdujące się w środkach czystości czy kosmetykach. Kontakt z nimi może wywołać wysypkę.

Objawy alergii

Objawy alergii zależą od jej rodzaju, a także od specyfiki dziecka. Symptomy alergii wziewnej to najczęściej - pieczenie oczu, kichanie i zatkany nos, kaszel, ogólne problemy z oddychaniem, a w skrajnych przypadkach nawet omdlenia. Do tego występuje zaczerwienienie i pieczenie oczu. Objawy alergii pokarmowej zależą od ilości spożytego alergenu. Mogą wystąpić: nudności, wymioty, biegunka, swędzenie ust i gardła, ból brzucha i wysypka. Uwaga! Jeśli dwa z niżej wymienionych czynników wystąpią u Twojego dziecka koniecznie idź z nim do lekarza:

 • Katar i niedrożny nos, częste infekcje dróg oddechowych, trudności w oddychaniu, powtarzające się zapalenie krtani

 • Reakcje żołądkowe: wymioty, biegunka, zaparcia, wzdęcia, ból brzucha

 • Swędzenie skóry i wysypka

 • Zaburzenia psychiczne: stany lękowe, płacz bez powodu, nadmierna aktywność, zmęczenie lub zaburzenia koncentracji

 • Bóle głowy, stawów, podkrążone oczy

Pomoc pediatry - leczenie dziecięcych alergii

Jeśli niepokoją cię objawy występujące u Twojego dziecka udaj się z nim do lekarza specjalisty. Tylko w taki sposób nabierzesz pewności co mu dolega i jak z tym walczyć. Nie ma jednego konkretnego leku na alergię, ale można łagodzić jej symptomy. Specjalista z Medintel - Centrum Medyczne, radzi co warto wziąć pod uwagę:

 • Najważniejsze jest ograniczenie kontaktu dziecka z alergenem

 • W razie zaleceń należy  stosować leki antyhistaminowe

 • Korzystnie działa immunoterapia, która zmniejsza wrażliwość dziecka na dany alergen

 • Należy utrzymywać porządek w domu i ograniczyć w nim przedmioty, na których mogą gromadzić się roztocza


Jeśli potrzebujesz natychmiastowej i profesjonalnej porady pediatry skontaktuj się z Medintel. Jest to Centrum Medyczne znajdujące się w Miasteczku Wilanów: medintel.com.pl.


Galeria zdjęć

comments powered by Disqus

Zapytań: 11, Copyrights © Nasz Urwis, 2013 | Wykonanie serwisu: Crazybeaver.net